Tag Archives: патување

(ФОТО) ПОДВИГ – Пропатувал 86 земји и 130.000 километри со велосипед: „Се чувствувам жив и слободен“

На пат од Британија за Турција, Питер Госталоу од Велика Британија десет дена застанал во НишАвантуристот и професор по англиски јазик Питер Госталоу од Велика Британија пред 16 години почнал да патува низ светот со велосипед и досега, со педали, поминал 130.000 километри и посетил 86 земји во Африка, Азија …

Повеќе »

(ФОТО) Патуваат низ светот со своите деца: „Наскоро ќе бидат потполно слепи, сакаме да видат се“

Брачниот пар Едит Лемеј и Себастиен Пелетие од Канада, родители на четири деца, се нашле во ситуација од која се плаши секој родител. Дури три од нивните деца страдаат од хронична болест на очите, таканаречениот retinitis pigmentose (ретинитис пигментоза). Тоа е неизлечива и прогресивна состојба која предизвикува постепено губење на …

Повеќе »

Да ја покажеме нашата ХУМАНОСТ и да му помогнеме на младиот Јани Иванов кој се бори за живот!

Драги хумани луѓе и пријатели,Јани е младо 18 годишно момче од Неготино кое неодамна отиде на кратко патување во Грција.Надевајќи се патувањето да биде убаво искуство, брзо се претвора во најлош кошмар. Јани се здоби со тешка повреда на неговиот врат и рбет. Во моментот е во животна опасност и …

Повеќе »

ПРВ СЛУЧАЈ НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ ВО ГРЦИЈА: Заразениот пациент патувал во странство, хоспитализиран е

ГРЦИЈА го регистрираше првиот случај на инфекција со вирусот на мајмунска сипаница, покажуале првичните резултати на националната здравствена агенција EODY. Станува збор за пациент кој неодамна отпатувал во Португалија, пренесуваат агенциите. Пациентот е во болница и е во стабилна состојба, извести EODY. Од почетокот на мај, здравствените власти ширум светот …

Повеќе »

(ФОТО) ПРЕУБАВАТА ИТАЛИЈА – Три неверојатни места кои вреди да се посетат!

Со многу помалку гужви, ова историско рибарско село покажува друга страна на животот во венецијанската лагуна… Иако патот најверојатно ќе ве однесе до Милано, Рим или Фиренца, имајте на ум дека Италија е преполна со прекрасни мали гратчиња и дека нема да ве разочараат ако ги посетите. Земјата во обликот …

Повеќе »

Ја разбудиле руските бомби, морала да се крие, па после 4 дена патување дошла во Белград, за да освои злато!

„Се разбудив на 24 февруари, кога експлодираа две бомби. Ги повикав родителите, тренерот, не знаев што се случува, а потоа дознав дека Русија почнала војна со Украина. Ми беше тешко, избегавме во село, каде што се криевме една недела и не размислував воопшто за тренинг…“ Украинската атлетичарка Јарослава Махучик го …

Повеќе »

(ФОТО) Поради ОДМАЗДА на поранешното момче, таа се решила на ОВОЈ чекор и сега конечно ужива во животот!

Ники Мисурели екстремно му се одмаздила на бившиот партнер откако тој и рекол дека нема да може да го издржи големото патување со мотор. Нејзиното поранешно момче планирало „патување за момчиња“ од САД во Аргентина и таа очајно сакала да му се придружи. Таа за „Independent“ изјавила дека ја одбил …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ во Дубаи бил пречекан од фановите. Тој веќе заминал за Белград, еве кога ќе слета

НОВАК ЃОКОВИЌ денеска по 5 часот по локално време слета во Дубаи, каде го пречекале неколку стотици верни фанови. Дошле да му изразат поддршка откако беше депортиран од Австралија и со тоа ја загуби шансата да го освои 10. Австралија опен во кариерата и вкупно 21. Грен слем. Српскиот тенисер …

Повеќе »

(ФОТО) Таа е вистинска супер мајка: Пропатувала половина свет носејќи го својот болен син на грб и тука не е крајот …

Ники Антрам, жена од Австралија, со години патува низ светот со својот син Џими. Ники (43) го родила Џими кога имала 17. години, а досега посетиле делови од Австралија и биле на Хаваи и Бали. Џими е роден со физички и ментален хендикеп. Ослепел кога имал два месеци и му …

Повеќе »