Tag Archives: патувања

АКО САКАШ ДА ПАТУВАШ МОРАШ ДА СЕ ВАКЦИНИРАШ: Данците ќе патуваат со дигитални корона пасоши

Данска работи на дигитален пасош на вакцинација за луѓе кои примиле вакцина за коронавирус, што може да им овозможи да патуваат во земјите што ќе побараат таков документ за време на пандемијата. „Се очекува дека другите земји ќе бараат од патниците да покажат документ за вакцинација по пристигнувањето. Тогаш ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОТВОРЕН ПРВИОТ ПОДВОДЕН КРУЖЕН ТЕК: Импозантна градба – 11. км долг тунел оди под Атланскиот океан!

Работата на првиот подводен кружен тек, под Северниот атлантски океан, е завршена, како дел од проектот на изработка на тунел долг 11 километри под дното што поврзува 2 од 18-те Фарски острови. Кружниот тек наскоро ќе биде пуштен во употреба и не само што ќе се користи за сообраќај, туку …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕНОТ НА БЛАГОДАРНОСТА ПОВАЖЕН ОД ЗДРАВЈЕТО: И’ покрај предупредувањата милиони Американци патувале за празникот!

МИЛИОНИ Американци отпатувале за да присуствуваат на семејни собири по повод големиот празник Денот на благодарноста, и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа поради постојаниот раст на бројот на заразени и починати од вирусот корона. Според Гласот на Америка, поради игнорирање на апелот на експертите, се плашат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Адел го воодушевила интернет со тенкиот струк па сите ги насмеала кога открила зошто ослабнала

СЛАВНАТА пејачка Адел со месеци привлекуваше внимание со својата трансформација. Фановите со нетрпение го очекуваат секое нејзино ново појавување во јавноста, па самата најава за нејзиното гостување во популарната емисија Saturday Night Live предизвика вистинска вознемиреност на социјалните мрежи. После шоуто, единствено за што се зборува е витката половина на …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕТЕРАНО ИЛИ НЕ? Обожавателите плаќаат авионски карти за да одат во кината каде ќе се прикажува „Тенет“ на Нолан

Неколкумина Американци и Европејци ќе плаќаат за билети за авион, воз и автобус за да патуваат во градот каде што ќе можат да го погледнат најновиот филм на Кристофер Нолан „Тенет“. Голем број од нив ќе потрошат стотици долари,а сето тоа поради еднодневно патување и филм кој трае нешто повеќе …

Повеќе »

(ФОТО) Будва, љубов која трае

Будва се претвори во летна туристичка дестинација која не смее да се пропушти за сите туристи од регионот, кои по повеќедеценискиот близок однос повеќе не се чувствуваат како да се гости во нашиот град. Доколку сакате само да испиете кафе пред „Могрен“, да прошетате низ Стариот град или во Милочерскиот …

Повеќе »

НОВИ ПРАВИЛА ЗА ЛЕТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА – По влегувањето тест на крв: Нови правила и за хотелите, плажите и туристичките обиколки!

Плажите полни со луѓе, туристички патувања и натрупаните базени нема да бидат видени во Грција некое време, според сите најави. Европа сè уште се обидува да создаде безбеден свет по пандемија, а безбеден свет, меѓу другото, ги исклучува зафатените средни места во авионите, полните плажи и автобуси, како и гужвите …

Повеќе »

(ФОТО) Брајант не се плашел од пад на хелихоптерот – Договорот со сопругата бил од други причини!

Откако во пад на хелихоптерот загина Коби Брајант, светските медиуми пишувале за договорот на кошаркарот и неговата сопроуга Ванеса никогаш да не летаат заедно. Иако пишувало дека договорот е постигнат бидејќи кошаркарот се плашел од несреќа, извор близок на семејството Брајант рекол дека тоа не е вистина. „Постоеше договор, но …

Повеќе »

(ФОТО) ЛУЃЕТО САКААТ ДА ПЛОВАТ ОКРУЖЕНИ СО САНТИ ЛЕД: Заборавете го Медитеранот – во мода се крстарења по ледените мориња!

Заборавете на Медитеранот и Карибите барем еден момент. Оставете ги Барселона, Сицилија, Корзика, но и Куба, Бахамите и слични дестинации. Според списанието „Блумберг“, во мода се „ледени“ крстарења, т.е. . патувања за Норвешка, Гренланд, па дури и Антарктик. Бидејќи туристите последниве години бараат уникатни искуства, овие дестинации дојдоа до „добра …

Повеќе »