Tag Archives: пармезан

(ВИДЕО) ГОТОВО ЗА 20 МИНУТИ – Јадењето кое ги освои социјалните мрежи: Рецепт за најкрцкави компири со пармезан

Рецептот за крцкави компири со пармезан ги освои социјалните мрежи, а во продолжение ви претставуваме една од варијациите од хит видеото на TikTok. TikTok може да биде одличен извор на инспирација ако немате идеја што да готвите денес, а секој ден се појавуваат низа рецепти кои можат да ве инспирираат. …

Повеќе »

(Рецепт) Вакви уште не сте пробале: Мини палачинки со тиквички и пармезан

Здраво и вкусно… Состојки: 3 јајца 350 мл млеко 100 мл минерална вода 1 тиквичка со средна големина 50 гр истопен путер 250 гр остро брашно сол, бибер масло за пржење пармезан за посипување Подготовка: излупете ги, измијте ги и изрендајте ги тиквичките. Посолете малку и оставете да отстои 20 …

Повеќе »

(Рецепт) Пица без тесто – совршен оброк за сите љубители на месо и зеленчук

Совршен оброк за ручек или вечера… Состојки: 400 г мелено месо 1 средно голем модар патлиџан 4 чена лук 1 црвена пиперка 1 зрел домат 100 г гауда 2 лажици рендан пармезан сол, црн пипер, оригано, босилок – по вкус масло по потреба Подготовка: модриот патлиџан испечете го во рерна, …

Повеќе »

(ФОТО) Запечени тиквички со јајца и сирење: Никогаш поедноставен, побрз и повкусен оброк!

Кога немате време и немате идеја што да подготвите за ручек или вечера, овој рецепт е идеален Состојки (количина за едно лице): 1 тиквички со средна големина 1 јајце 100 гр младо сирење со малку маснотии (или урда) 0,5 дл јогурт 2 лажички маслиново масло лук Подготовка: Маринирајте ги тиквичките. …

Повеќе »

(ФОТО) Мини киш со печурки

Состојки: 350 г остро брашно 400 г путер 1 јајце 1 жолчка 20 г сол 200 г шампињони 400 г мешани печурки 200 г црвен кромид 2 чена лук 100 г рендан пармезан малку црн пипер свеж магдонос Подготовка: тестото замесете го од брашното, 250 г путер, јајце, жолчка и …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Ќофтиња кои се топат во уста

Прекрасно, вкусно месо и други квалитетни состојки го нашле своето место во овој рецепт… Состојки: 1 кг. мелено, мешано, месо 2 големи јајца 1 филџан (од кафе) рендан прмезан 2 лажици сечкан магдонос иситнет лук сол, црн пипер 2 филџани лебни трошки 2 филџани топла вода 1 филџан маслиново масло …

Повеќе »