Tag Archives: паркинсонова болест

(ВИДЕО) Мајкл Џ. Фокс се онесвестил на настап, болеста се влошува: „Размислувам за смртта“

Сега пензионираниот 61-годишен актер, кому во 1991 година му беше дијагностицирана Паркинсонова болест, паднал додека се движел на сцената на поанелот за „Враќање во иднината“, во Филаделфија овој викенд, пренесува Daily Mail. За среќа, ударот го ублажил каучот на кој паднал, а актерот не се повредил и по падот брзо …

Повеќе »

(ФОТО) ЈА ЗАВРШИ АКТЕРСКАТА КАРИЕРА: Актерот Мајкл Џеј Фокс доби почесен Оскар

Актерот Мајкл Џ. кој ја восхити публиката во ТВ комедијата „Семејни врски“ и филмовите „Враќање во иднината“ во саботата добил почесен Оскар за работата за собирање 1,5 милиони долари за истражување на Паркинсоновата болест. На Фокс на 29-годишна возраст му била дијагностицирана Паркинсонова болест, нервно пореметување кое предизвикува тремор и …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТАЖНА ГЛЕТКА – ШОКАНТНО ВИДЕО НА ПОЗНАТИОТ АКТЕР КОЈ ГИ КРШИ СРЦАТА: Со години криел НЕИЗЛЕЧИВА БОЛЕСТ, а сега целосно го совладала!

Актерот Мајкл Џеј Фокс се бори со Паркинсоновата болест која долго време ја криеше од јавноста. Меѓутоа, тој сега отворено зборува за тоа и основал фондација посветена на изнаоѓање лек за оваа болест. Видеото кое деновиве кружи на социјалните мрежи покажува колку болеста е напредната, но храбриот актер и покрај …

Повеќе »

ТАЖНО – БОЛЕСТА ЌЕ МЕ ДОКРАЈЧИ: Били Коноли со години сите ги засмејуваше а сега се бори со ТЕШКА ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА!

Били Коноли зборувал за својот живот со Паркинсонова болест, со која живее од 2013 година. Познатиот комичар последен пат имаше настап во 2017. година, а следната година објави дека дефинитивно се пензионира. Сега во документарниот филм „The Big Yin“ тој се осврнал на животот со оваа сериозна болест. „Во тоа …

Повеќе »

Починал глумецот од „Војна на ѕвездите“: Не ја издржал борбата со болеста

Британскиот актер Џереми Булок, кој го играше ликот на Боб Фет во првите три дела на „Војна на Starвездите“, починал на 75-годишна возраст. Според „Варајети“, актерот починал од компликации предизвикани од Паркинсонова болест. „Тој почина опкружен со своето семејство во болницата, откако се бореше со Паркинсонова болест. Тој имаше долга …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) После две тешки дијагнози Мајкл Џи Фокс објавил крај на кариерата

Мајкл Џи Фокс, најпознат по улогата во филмовите „Враќање во иднината“, отворено зборувал за најлошите денови во неговиот живот, велејќи дека се повлекува од својата актерска кариера поради здравјето. Кога имал само 29 години му дијагностицирале Паркинсонова болест. Иако долго време се бореше со оваа состојба, пред две години доби …

Повеќе »

Починал глумецот Иан Холм, Билго Багинс од „Господар на прстените“

Актерот Иан Холм, познат по улогата на Билбо Багинс во Господарот на прстените, починал на 89-годишна возраст. Веста за смртта ја потврдил неговиот агент за „Гардијан“. “Со голема тага објавуваме дека Сер Иан Холм почина. Тој почина мирно, во болница, опкружен со семејството и пријатели”, изјавил агентот, додавајќи дека неговата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Легендарниот музичар ја откажал турнејата – се лекува од Паркинсонова болест!

Британскиот пејач Ози Озборн, бившиот фронтмен на хеви метал бендот „Black Sabbath“ ја откажал цела северноамериканска турнеја за да оди на лекување од Паркинсоновата болест во Швајцарија. Турнејата No More Tours 2 по Северна Америка била предвидена како продолжување на концертите одржани минатата година. Иконата на метал музиката наместо тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕОБИЧНА НО ПОУЧНА ПРИКАЗНА – ПОЧУВСТВУВАЛА ЧУДЕН МИРИС НА МАЖОТ: Нејзиното супер чуло може да предизвика револуција во светот на медицината!

Уште како тинејџерка Џој Милин од Австралија забележала дека има поизразено чуло на мирис. Неколку години подоцна, таа често забележувала дека нејзиниот сопруг Лес има лош мирис. Таа за прв пат го забележа ова кога ги подготвувала алиштата за перење. Почувствувала чуден мирис и му го свртела вниманието размислувајќи дека …

Повеќе »