Tag Archives: Париз

(ВИДЕО) Филип Крајиновиќ и Џек Сок во финалето на Мастерсот во Париз

Српскиот тенисер, Филип Крајиновиќ, го победил Американецот Џон Ишнер во првото полуфинале на турнирот од Мастерс 1000 серијата во Париз со 6:4, 6:7 (2:7), 7:6 (7:5) и се пласирал во своето прво финале на АТП турот. Крајиновиќ дошол од квалификациите, а во главниот ждреб ги совладал Сугита, Квери и Мау …

Повеќе »

Надал поради повреда се повлекол од Париз

Првиот тенисер на светот, Шпанецот, Рафаел Надал, морал да го предаде мечот од четирифиналето против Србинот Филип Крајиновиќ. Надал својот настап во Париз го прекинал поради повреда. Во пресрет на четирифиналниот меч, Надал, на конференција за медиуми открил дека има проблеми со десното колено, но дека сепак ќе истрча на …

Повеќе »

АТП Париз:Надал, Чилиќ, Дел Потро… во борба за полуфиналето

Денес во Париз, на последниот Мастерс во годината, ќе се играат четирифиналните мечеви. Најдобриот тенисер на светот, Рафаел Надал, го победил Уругваецот Пабло Куевас со 2:1 и се пласирал во четирифиналето на Мастерсот во Париз, каде го очекува дуелот со Србинот Филип Крајиноциќ, кој исто така во три сета беше …

Повеќе »

(ФОТО) Бангкок е најпосетуван град, најмногу се троши во Дубаи

Меѓу десетте најпосетувани дестинации се и Сеул, Куала Лумпур, Токио и Истанбул, при што на Токио годинава му се предвидува најголем раст. Втора година по ред Бангкок има претензии да биде најпопуларниот град во светот за меѓународните авантуристи, објави СиЕнЕн. Според прогнозите, престолнината на Тајланд ќе им посака добредојде на …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Енигмата наречена Петер Хандке“ во кината низ Македонија

Овој документарен филмски портрет бил снимен во период од повеќе од три години, а ја имаше својата премиера на филмскиот фестивал во Локарно во август 2016 година Документарниот филм „Петер Хандке“ (2016 година), во режија на Корин Белц, го истражува животот и делото на австрискиот писател Питер Хандке во светлината …

Повеќе »

(ФОТО) Балкански Париз: Oтпатувајте во метрополата во којашто во строгиот центар може да изнајмите стан за само 250 денари по лице!

На AirBnB може да пронајдете стан во центарот на градот за 4 лица за само дваесетина евра по ноќевање, па така, наместо една недела на море, тука за своите пари ќе може да уживате пет пати подолго, а и пивото е евтино! Деновите кога Букурешт беше познат уште и како …

Повеќе »

(ФОТО) Искрени критики на патниците: Венеција е чиста измама, Дубаи нема душа, а Каиро е преполн со безобразни луѓе…

Корисниците на Reddit одлучиле со читателите да ги споделат местата и градовите во коишто никако не се чувствувале добро, ниту пак стекнале моменти на коишто вечно ќе се присетуваат, во позитивна смисла. Токму некои од најголемите метрополи за нив претставувале огромно разочарување, а тука би ги издвоиле дури и Париз …

Повеќе »

(ФОТО) Во среда и четврток! 20. години од смртта на принцезата Диана: ТВ премиера на документарецот на RTL!

Од трагичното загинување на принцезата Диана минале 20. години, но светот сеуште ја оплакува.По повод годишнината од нејзината смрт RTL во среда, 30. август и четврток 31. август ја донесува ТВ премиерата на документарецот кој ги открива позадинските приказни за нејзиниот живот, љубови, страдања и на крајот смртта. Во среда, …

Повеќе »