Tag Archives: папа

ЌЕ ИМА ПРАВО НА ГЛАС – Папата Франциско ја именувал првата жена за потсекретар на Епископскиот синод

Назначувањето, во саботата, сигнализира желба за поголемо учество на жените во процесот на одлучување и донесување одлуки на црквата, рекол Грех. Папата Франциско ја назначи Натали Бекарт за потсекретар на епископскиот синод. Ова ќе ја направи оваа Французинка прва жена на функција и ќе има право на глас во рамките …

Повеќе »

(ФОТО) 2021. година на семејството: Папата има совет и за „кавгаџиите“

Денес, папата Франциско ја одбележа претстојната 2021 година како година посветена на семејството и повика да се обрне внимание на содржината на неговиот, според некои, контроверзен документ од 2016 година, што се однесува на семејниот живот. Папата рече дека годината на семејството ќе започне на 19 март, на петтата годишнина …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Страв за папата Франциско: Најблиските соработници заразени со корона!

Двајца кардинали од папскиот двор кои често се во контакт со папата Франциско се заразени со вирусот корона. Конад Крајевски, кардиналот познат како протагонист на хуманитарните мисии во римските населби каде живеат сиромашните, прв добил позитивен тест за вирусот корона.   View this post on Instagram   A post shared …

Повеќе »

(ФОТО) Македонското девојче, Сара Бекири во Ватикан победи на светски уметнички перформанс: Ја оправда довербата на Папата!

„Сара Бекири, талентирано петгодишно чупе од Скопје го виде ВАТИКАН и победи. Расната во Македонија, во детството поминато со многу тензии, во бројно семејство, својот детски уметнички ‘протест’ го покажува и искажува додека слика. Пријавена на светски детски уметнички перформанс во ВАТИКАН, на покана од Папата, Сара Бекири помина прекрасна …

Повеќе »

Горан Папаз ќе свири за Папата!

На 7ми Мај во Скопје, на покана од Католичката црква, Папаз е поканет да биде специјален музички гостин и ќе настапи пред Папата Францис. Настанот ќе биде во дворот од Католичката црква, “Пресвето Срце Исусово” после 14:30 часот, каде папата ќе има екуменска и меѓурелигиска средба со младите. Папаз ќе …

Повеќе »