Tag Archives: палачинки

Запачени палачинки полнети со блитва и урда

Овие солени палачинки се полнети со мешавина од блитва, сланина и сирење (урда) и потоа се печат со прелив од павлака и крем за готвење. Можете да ги јадете топли, но исто така се многу вкусни и кога ќе се изладат. Состојки за палачинки: јајце малку сол 400 мл млеко …

Повеќе »

(Рецепт) Толку лесно: Палачинки со тиквички полнети со сланина и кисела павлака

Миризливите палачинки од тиквички и копар можат да се јадат и ладни, а како идеја за фил може да послужи и нешто друго – по ваш вкус, како сирење, на пример… Состојки за палачинки: 1 тиквичка со средна големина 3 јајца 80 мл млеко околу 10 мл минерална вода 50 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Владимир Дојчиновски маестро за музика и палачинки!

Секогаш скромниот и едноставен Владимир Дојчиновски, еден од најуспешните македонски композитори, аранжери и продуценти, ретко говори за себе, а уште поретко за својата приватност. Но, во едно видео на Фејсбук тој иткри уште една своја умешност – пржење и превртување палачинки… „Абе ги вртам на мал прст, алооо…“, напиша Дојчин… …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како до вкусни палачинки!

„Нема забава или прослава која не завршува со нешто слатко, торта, колачи или со некои од оние палачинки со неверојатен вкус подготвени од најиновативните кулинарски мајстори. Десертите навистина заземаат посебно место во нашите срца, особено кога тој величенствен вкус ќе го поттикне ендорфинот, тешко е да се замисли дека слатките …

Повеќе »

(ФОТО) Татко и и’ направил палачинки и додал една состојка: После првиот залак посинела а срцето престанало да и работи!

Наиника Тику (9) за појадок посакала палачинки, а нејзините родители и’ не наслутувале дека тие ќе бидат кобни за нејзиниот живот. Палачинките морале да бидат подготвени на посебен начин бидејќи тоа девојче било алергично на млечни производи, и тука немало проблеми бидејќи татко и вече знаел како треба да подготви …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Путер пита

Секоја домаќинка има семеен рецепт за пита кој се пренесува од генерација на генерација. Овојпат ви донесуваме рецепт за путер пита… Потребни состојки: 15-16 кори спанаќ 200гр сирење 300гр брашно 300гр квасец 1 кисела вода 300мл зејтин 100мл млеко 200мл јајца 2 шеќер 1 лажичка сол 2 лажички путер 120гр …

Повеќе »