Tag Archives: оздравување

(ФОТО) Ѕвездата на „Мелроуз плејс“ се „ослободила“ од наркотици и се свршила во 58. година: Доказ дека никогаш не е доцна и дека се’ се може!

Актерката Хедер Локлир се свршила на 58-годишна возраст со своето момче Крис Хајсер. Близок семеен пријател, на славната актерка, ја потврдил веста за свршувачката во магазинот „People“. Според него, парот бил верен уште од април, кога ја прославиле годишнината од нејзината трезвеност, после лекувањето од алкохолизам и зависност од дрога. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПО ПРЕПОРАКА НА ЛЕКАРИ – За шест месеци се ослободила од акните: „Го исфрлив глутенот од исхраната и секое утро пијам сок од целер!“

Мајка на пет деца на Инстаграм собрала многу следбеници со одлични идеи за фризура. Но, со текот на времето, таа почнала да се занимава со разни животни теми, па почнала да пишува и за нејзината борба против акните. „Моето срце чука како лудо од среќа! Лево е фотографија од ноември, …

Повеќе »

ПРЕКРАСНА ВЕСТ ОД ИТАЛИЈА – ДЕДО ВО 101. ГОДИНА ГО ПОБЕДИЛ КОРОНА ВИРУСОТ: Пензионер од Римини излегол здрав од болница!

Еден од најстарите пациенти заразени со вирусот „Ковид-19“, 101-годишен маж од италијанскиот град Римини, се опоравил од вирусот, јавуваат италијанските медиуми денеска по серијата извештаи за висока стапка на смртност од вирусот кај постарата популација. Информациите за закрепнување на 101-годишниот од корона вирусот ги пренел заменик-градоначалникот на Римини, Глорија Лиси, …

Повеќе »

(ВИДЕО) УБАВИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Баба (95) го победила корона вирусот и се вратила дома!

Од Италија пристигнуваат убави вести каде една баба, Алма Клара Корсини (95) го победила корона вирусот. На Алма, од Модена, вирусот и бил дијагностициран на 5. март кога била примена во болница во Павул. Questa simpatica signora in foto si chiama Alma Clara Corsini, ha 95 anni, ed è appena …

Повеќе »

(ВИДЕО) БАБА (90) СЕ ИЗЛЕКУВАЛА ОД КОРОНА И СТАНАЛА СИМБОЛ НА НАДЕЖ: Секој ден велела ЌЕ ПОБЕДАМ и барала супа од овој зеленчук!

Деведесетгодишната Женева Вуд од Сиетл го победи корона вирусот, станувајќи симбол на надеж за илјадници заразени, особено стари лица и милиони од оние кои се плашат. Женева Вуд беше заразен со корона вирусот кон средината на февруари, како и многу жители на центарот на старите луѓе – од нив 132. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВНА СРЕДБА: Петгодишно момче со леукемија го запознало човекот кој му го спасил животот!

„Во тоа време, син ми имаше осум месеци и не се сомневав дали треба тоа да го сторам и се надевам дека ако на моето семејство некогаш му треба помош, некој друг ќе се однесува како мене“ Грант Медеирос има само пет години, но тој е благодарен за дарот на …

Повеќе »

100 дена борба и солзи:Синиша Михајловиќ на патот кон оздравувањето

Во петокот, Синиша Михајловиќ им се обрати на медиумите да да зборува за напредокот на третманот и да им се заблагодари на сите уште еднаш за поддршката што ја има во борбата за живот. Во четвртокот, Синиша Михајловиќ најави прес-конференција закажана за во петок. Како што се очекуваше, српскиот тренер …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СОЛЗИ ОД ЉУБОВ: На својата ќерка и рекол дека оздравел од рак а нејзината реакција донесува солзи во очите…!

На Крис Диксон (43) му бил дијагностициран карцином, пред 6 години, кога почнале да му се појавуваат тумори. Поминал низ многу хемотерапии и операции, но туморите продолжиле да растат. Во 2014. година, тој рекол: „Се надевам дека ќе го издржам ова и ќе победам. Ракот навистина го промени мојот поглед …

Повеќе »

(ФОТО) Гласот на мајката може да биде моќен фактор во рехабилитација на тешко болните пациенти

Прво, на испитаниците им го мерат нивото на кортизол, биолошкиот показател за стрес, а потоа ги поделиле во три групи. Првата група со мајката се видела во живо, разговараа и се прегрнале. Другата групаразговарала со својата мајка по телефон, а третата група испитаници го погледнала филмот „Маршот на пингвините“, кој …

Повеќе »