Tag Archives: овошје

Зошто не треба да јадете овошје после 16 часот?

Нутриционистот Лук Кутињо наведува дека јадењето овошје попладне може да го наруши распоредот за спиење, а со тоа и дигестивниот процес. Ако јадете овошје пред спиење, тоа може да го наруши вашиот сон поради зголемување на нивото на шеќер во крвта. Покрај тоа, попладне, метаболизмот се забавува и затоа не …

Повеќе »

КОРИСНИ СОВЕТИ – „Мрсната јаболка“ држете ја 15. минути во сода бикарбона, грозјето мијте го половина час: Доктор открива како се отстрануваат ПЕСТИЦИДИТЕ!

За само една недела, конзервирана риба, сушени производи од месо и сладолед беа исфрлени од хрватските продавници, бидејќи во нив беа пронајдени пестициди. Иако станува збор за рутинска контрола, веројатно е дека може да му се случи секому, бидејќи модерното земјоделско производство користи заштита од плевел, инсекти и мувла. Ова …

Повеќе »

Диететичарка вели дека не треба да верувате во овие чести митови за храната

Водечкиата диететичарка решила да разоткрие некои од популарните митови за храна кои честопати се толкуваат погрешно. Сузи Бурел навела неколку заблуди кои не се точни за сите лица, вклучително и дека јајцата го зголемуваат холестеролот или дека овошјето треба да се избегнува бидејќи содржи многу шеќер. „Сè уште има неколку …

Повеќе »

ДАЛИ ОВОШЈЕТО И ЗЕЛЕНЧУКОТ ПОМАГААТ ПРИ СЛАБЕЕЊЕТО: Повеќе нема дилеми – сега е и научно потврдено!

Неодамнешните студии покажаа дека дневната потрошувачка на околу 80 грама овошје и зеленчук богата со флавоноиди може да спречи зголемување на телесната тежина. Шпекулациите за шеќерите во овошјето, но и влијанието на зеленчукот врз зголемувањето на телесната тежина, конечно престанаа. Имено, британски научници официјално објавија дека овошјето и зеленчукот можат …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брачна двојка од КИНА имала големи долгови, но благодарение на новиот тренд заработиле милиони

Овој пар до пред неколку години бил во сериозни долгови, а сега се едни од најпознатите влијателници во Кина, заработувајќи милиони… Кина стана една од најпознатите земји во руралното претприемништво, поради што продавачите на овошје и зеленчук бргу им продаваат производи на потрошувачите преку видео. Така, продажбата се зголемила за …

Повеќе »

Колку овошје дневно го намалува ризикот од дијабетес

Истражувачи од универзитетот „Едит Коуан“ (ЕКУ) во Западна Австралија откриле дека само две порции овошје на ден го намалуваат ризикот од развој на дијабетес тип 2 за дури 36. проценти. „Во оваа студија, ние докажавме поврзаност помеѓу внесувањето овошје и подобрата чувствителност на инсулин“, рекол авторот на студијата, д-р Никола …

Повеќе »

Ослободете се од пестицидите во овошјето и зеленчукот

Научниците тврдат дека сода бикарбоната е ефикасна во миењето пестициди од овошје. Американски научници тврдат дека состојката што домаќинките ја имаат во кујната – сода бикарбона, е ефикасна при плакнење пестициди од овошје. „Во Америка, количината на пестициди во јаболката е под постојана контрола“, вели Лили Хе, една од главните …

Повеќе »

Пролетна детоксикација со која за 4. дена се симнуваат 4. килограми

Ја соблековме топлата облека, но оние неколку килограми што се насобраа за време на студените месеци и празници – никако. Во исто време, јаката храна си го направи своето, се чувствувате подуени, па сè повеќе размислувате за пролетна детоксикација. Нутриционистката Бранка Мирковиќ кажува како да се исчисти телото од токсини …

Повеќе »

Како да го разликуваме пролетниот умор од опасна болест?

Кога ќе ги отворите очите, веќе сте уморни и не ви е до ништо, цел ден се влечете како претепана мачка, иако надвор е убаво времето. Пролетниот замор е најверојатно зад сè. И како да се разликува од посериозен здравствен проблем. За почеток, треба да видиме како се манифестира овој …

Повеќе »