Tag Archives: овошје

КРИЈАТ БРОЈНИ ПРЕДНОСТИ – Овие четири видови на овошје се исклучително здрави и можат да го забават процесот на стареење

Постојат многу начини на кои можете да помогнете во забавување на процесот на стареење, а исхраната игра голема улога во тоа. Иако не можеме да очекуваме да ги смениме „симптомите“ на стареење туку така, одредени намирници можат да ни помогнат да го продолжиме нашиот животен век и да изгледаме помлади. …

Повеќе »

КРИТСКАТА ИСХРАНА ЈА ПОБЕДИ МЕДИТЕРАНСКАТА: Совршена исхрана за жени над 50. години но и за регулирање на шеќерот во крвта и лошиот холестерол

По педесеттата година, слабеењето станува сè потешко, велат експертите Вишокот килограми многу полесно се собираат, а се потешко се губат. Сепак, нема смисла да се впуштате во рестриктивни диети кои ќе го загрозат вашето здравје и кондиција. Треба да бидете умерени и нежни со себе и со своето тело, за …

Повеќе »

Исхраната и менталното здравје: Доколку сте под стрес, избегнувајте ја оваа храна!

Исхраната игра голема улога за здравјето… Иако има уште многу да се открие за основната врска помеѓу исхраната и менталното здравје, се смета дека тие се тесно поврзани. Како исхраната влијае на расположението? Една од причините зошто нашиот избор на храна има толку силен ефект врз нашиот мозок е тоа …

Повеќе »

Шест овошки кои се најдобро рангирани за намалување на шеќерот во крвта

Овошјето добива лоши оценки кога станува збор за контрола на шеќерот во крвта. Се разбира, многу видови на „природни слатки“ се природни извори на шеќер, но овие намирници, исто така, обично содржат хранливи материи како влакна и важни минерали кои помагаат да се одржи здравото ниво на гликоза во крвта. …

Повеќе »

Овошје кое ги убива клетките на ракот го намалува ризикот од дијабетес и е полно со витамин Ц

Јаболкото е богато со хранливи материи, а речиси сите потребни хранливи материи се присутни барем во минимални количини. Често може да се најде во исхраната за губење на тежината бидејќи содржи повеќе од 10 проценти од дневната количина на диететски влакна препорачани од нутриционистите. Јаболката не ни помагаат само да …

Повеќе »

Прочистете го телото и вратете ја енергијата: Зајакнете го имунитетот со МОЌЕН пијалок

Напиток кој ќе ви го зајакне имунитетот… За да го одржите вашето тело здраво и да му обезбедите доволно енергија за правилно функционирање секој ден, неопходно е да се ослободите од токсините и штетните материи кои се акумулираат. Најдобар начин да го направите ова е да додадете намирници кои овој …

Повеќе »

(ФОТО) НАВИКИ ВО ИСХРАНАТА ПОРАДИ КОИ ЏЕЈН ФОНДА НА 84. ИЗГЛЕДА 25. ГОДИНИ ПОМЛАДА: Како го постигнува тоа?

Сите знаеме дека Џејн Фонда долго време се занимава со здравјето и фитнесот. И без разлика дали сте биле обожаватели на нејзините видеа за вежбање во 1980-тите или понов обожавател на најновата сезона на „Грејс и Френки“ на Нетфликс, веруваме дека вие, како и луѓето ширум светот, се прашувате како …

Повеќе »

Овие два вида овошје и еден вид зеленчук најдобро го намалуваат шеќерот во крвта

ОВОШЈЕТО и зеленчукот секогаш ќе бидат ценети како свет грал на здравата исхрана, а некои намирници од оваа група особено се препорачуваат за дијабетичарите поради нивната способност да помогнат во контролата на нивото на шеќер во крвта. Цитрусно овошје Истражувањата покажаа дека агрумите, како портокалите, имаат корисен ефект врз луѓето …

Повеќе »

Состојка од овошје и зеленчук го намалува холестеролот, добра е за срцето и цревата – ја има и во форма на прав

Според психотерапевтот Сергеј Обложко, нема ништо лошо да посегнеме по храна или пијалок кога сме под стрес. Но, нагласува експертот, тоа треба да се направи правилно, со избирање на вистинскиот извор на позитивни емоции. „Кога човек има напад на паника, тој има потреба да јаде. Едноставна стратегија за луѓето со …

Повеќе »