Tag Archives: овесни снегулки

Дали е препорачливо да се јадат овесни снегулки секој ден?

Конзумирањето на оваа житарка е корисно на многу начини. На пример, ќе забележите подобрување на вашиот тен поради високите нивоа на цинк, додека растворливите влакна ќе помогнат при запек. Покрај тоа, овесот помага во производството на мелатонин, поради што веројатно ќе спиете подобро. Покрај тоа, бета-глуканот ќе помогне во зајакнувањето …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Направете смеса за топење масти, забрзување на метаболизмот и чистење на цревата: Потребни ви се неколку состојки кои сите ги имаме во кујната

Почнете да ја консумирате оваа магична смеса наутро и ќе видите резултати Доколку забележавте дека вашиот организам е успорен, дека имате проблеми со варењето и дека сте се здебелиле, ова е вистинскиот рецепт за вас! Полн е со минерали, влакна, витамини, а воедно е и хранлив и ќе ви даде …

Повеќе »

Во вашата кујна се кријат вистински мали сојузници во борбата против разни вируси

Без разлика дали имате настинка или болка во стомакот, ако имате осип или расекотина, првата помош е во вашата кујна… Некои домашни лекови се само бапски приказни, но некои се покажаа ефективни во текот на генерациите. Мед Употреба за: Мали посекотини и изгореници, кашлица и воспалено грло Како делува: Повеќето …

Повеќе »

(Рецепт) Леб без брашно

Потребно е: 145 г. овесни снегулки 135 г. семки од сончоглед 90 г. семки од лен 65 г. семки од тиква 1 лажица лушпи од псилум 1 лажичка сол 1 лажиц јаворов сируп или мед 3 лажици кокосово масло 400 мл. топла вода Подготовка:сувите состојки ставете ги во еден сад …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадни плочки: Брзо, здраво и без печење

Сите сакаме здрави десерти… Овие чоколадни плочки се здрави но и калорични па доколку внимавате на калориите бидете претпазливи со парчињата што ќе ги изедете… Состојки: 50 г. какао 200 г црно чоколадо рендана коричка од два портокали 75 мл сок од портокал 150 мл мед или јаворов сируп 1 …

Повеќе »

(Рецепт) Домашни, непечени, слатки штангли: Нестварно лесно, здраво и вкусно – и децата ќе ги обожуваат!

Домашните штангли од јатки и брусница се неверојатно лесни, тие се многу здрави, неодоливо вкусни, и ќе бидат совршената закуска, како за вас, така и за вашите малечки. Потребни состојки: · 100 гр семки од сончоглед · 100 гр семки од тиква · 50 грама сушени брусници · 50 гр …

Повеќе »

Здрав колач со урми

Засладете се без грижа на совест, еве како да подготвите здрав колач од урми Состојки: 25 урми 200 г овесни снегулки 1 лажица кикирики путер (или обичен) 2 банани семки од лен, сончоглед, сусам 4 лажици какао вода 1 јајце 1 лажичка прашок за печиво Подготовка: во овесните снегулки ставете …

Повеќе »

Здрав десерт: Мафини со овесни снегулки и банани

Потребно е: 1,5 шолја овесни снегулки 3 јајца 3 пасирани банани овошје по желба Подготовка:  јајцата изматете ги, додајте ги пасираните банани и лесно измешајте. Потоа вмешајте ги и снегулките и овошје по желба. Калап за мафини намачкајте со путер или маргарин и ставете од смесата. Печете 20 минути на …

Повеќе »

(Рецепт) Протеинска ужина: Ќе се воодушевите со овие слатки топчиња!

Овие слатки топчиња се совршени за ужина или како „грицкалки“ со кафе Состојки: 100 г овесни снегулки 50 г кокос во прав 50 г искршено чоколадо (или чоколадни трошки) 1 лажица чиа семе 1/2 лажица ленено семе 1/1 лажичка цимет во прав малку сол околу 50 г кикирики путер 1/2 …

Повеќе »