Tag Archives: отворено

(ФОТО) Одлични вести: Вухан, каде што се’ започнало, го отворил метрото

Со работа продолжи метрото, кое патниците започнаа да го користат утрово по 65-дневна пауза предизвикана од пандемија на коронавирус која се шири на поголемиот дел од планетата. Кинескиот град Вухан, кој беше епицентарот на коронавирусот, ја укина двомесечната блокада на градот и го отвори метро. Russia Today пишува дека 11. …

Повеќе »

МОРЕ И МЕДИТЕРАНСКА ИСХРАНА: Малечка земја во која има најдолг животен век!

Една од најмалите држави на светот, Монако, во последните години е земја со најдолг животен век. Се смета дека за долг животен век можат са му се заблагодарат на животот на море, консумацијата на медитеранска храна, но и склоноста кон активниот живот, односно време поминато на отворено. Монако се простира …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ален Исламовиќ во „Еден на Еден“ открива: „Немав пари за хотел, спиев во автомобил…“

Жаре во „Еден на еден“ муабетеше со некогашниот фронтмен на бендовите „Бијело Дугме“ и на „Дивље Јагоде“, Ален Исламовиќ на многу интересни теми, а емисијата ќе ја гледаме во недела, на Канал 5 од 18.30. Босанскиот пејач искрено раскажува за неговиот пат до „Бијело Дугме“, за тоа што значи да …

Повеќе »

(ВИДЕО) Наредил 1.000 кибритчиња, ги запалил и проверил дали ќе испукаат пуканки кои ги ставил во тавата

Можат ли кибритчиња да испечат пуканки во тава? Тоа е само еден од одговорите кои ќе ги добиете во ова видео полно со интересни експерименти. Погледнете што испробале и какви биле резултатите!

Повеќе »

(ФОТО) 8 годишната приказна на Мондано Спортскиот комплекс доби ново поглавје: Отворена најголемата игротека под отворено небо во Скопје

  Mondano Playground Center е најголемата игротека под отворено небо која вчера се отвори во Скопје. Истата е во склоп на Мондано Спортскиот комплекс кој се наоѓа зад гимназијата Јосип Броз Тито. Стотици деца ќе можат да играат на уникатните поставки како Ninja Warrior паркот, големата трамполина и Зорб топките …

Повеќе »

(ФОТО) Емилија Кларк со објавата на Инстаграм ги расплакала фановите!

Глумицата Емилија Кларк, Калеси од „Игри на престолите“, пред покажувањето на финалната епизода на Инстаграм објавила емотивна порака и ги разнежнила фановите. „Додека барав зборови за пишување на овој пост останав затекната со фактот колку многу имам да кажам, а колку зборовите ми изгледаат малечки со оглед на тоа колку …

Повеќе »

„Зимски пејзаж” – музика и слики на Ана Пандевска на отворено

Во Паркот на Франкофонијата, овој четврток (20 декември) во 19 часот, ќе се одржи мултимедијален авторски настан на композиторката Ана Пандевска, под наслов „Зимски пејзаж”. На програмата ќе се најдат три композиции од опусот електроакустична музика на Пандевска, а во изведба на пијанистката Дуња Иванова. Во зимски амбиент и покрај …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Еден на Еден“ со Лепа Брена: Отворено за кариерата и приватниот живот!

Во пресрет на скорешниот концерт гостинка во „Еден ан еден“ беше Лепа Брена… Лепа Брена специјално за гостувањето во „Еден на Еден“ вчера пристигна во Скопје. Балканската ѕвезда се расположи во друштвото на водителот Жарко Димитриоски и бројната публика во студиото. Брена зборуваше за своите почетоци, за патувањата низ светот, …

Повеќе »

(ФОТО) Бреговиќ успеал да шокира среде емисија: Искрено за својот и порно филмот на Северина, дрога, алкохол, генерална проба на својот погреб…

Во емисијата „Кирилица“ на ТВ „Хепи“, Горан Бреговиќ си ја отворил душата и без никакви „задршки“ говорел за своите пороци, големата љубов на мајка му и татко му, кумот Емир Кустурица… Приказна која често се врзувала за Бреговиќ била онаа за дрогата. „Кога снимавме во Лондон од Југотон полудуваа бидејќи …

Повеќе »