Tag Archives: отпад

(ВИДЕО+ФОТО) ВО ПОДГОТОВКИ: Хотел што плута кој ќе произведува сопствена електрична енергија

Во последните години се појавуваат пловечки хотели низ целиот свет, со дестинации како Дубаи и Катар кои водат пред се со сè поиновативни и необични структури. Новиот концепт на турскиот дизајнерски тим Хаири Атак Архитектонско дизајнско студио (HAADS) може да ги исфрли сите други од играта во однос на еколошката …

Повеќе »

Време е за пролетно чистење: Како да се ослободите од непотребната стаклена амбалажа?

Пролетта е период на промени, нови почетоци и очекувања, но и на подготвување за топлото лето кое е пред нас. Тоа значи и ослободување од непотребниот стаклен отпад насобран во текот на зимата. Иако понекогаш пролетното чистење може да изгледа како напорен и сложен процес на одбирање што треба, а што не треба да се исфрли …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како да е вистински: Bugatti Chiron направен од отпад

Scrap metal Art Thailand се наоѓа на околу два часа возење од Бангкок, главниот град на Тајланд. Тоа е единствено место каде што може да се видат многу уметнички дела изработени од старо железо. На ова место крајно креативни и талентирани работници со денови од отпад создаваат уникатни реплики, па …

Повеќе »

ЈП Комунална хигиена – Скопје со апел: Граѓаните совесно да го одлагаат отпадот од заштитната опрема

Во текот на изминатите неколку месеци, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје се соочуваат со големо количество отпад од заштитни маски и ракавици што граѓаните го исфрлаат на јавните површини или пак несоодветно спакуван го одлагаат во садовите наменети за комунален отпад. Употребените заштитни маски особено претставуваат потенцијален извор на зараза и …

Повеќе »

Советот на Општина Центар додели субвенции на ЈП „ПОЦ“ за заедничкиот проект „И отпадот има вредност!“

Советот на Општина Центар на последната 59-та седница донесе Одлука за доделување субвенции на јавното претпријатие „ПОЦ“ за заедничкиот проект „И отпадот има вредност“!. Проектот „И отпадот има вредност!“ за прв пат досега, им овозможува на жителите на Општина Центар да учествуваат во правилно справување со отпадот преку рециклирање на …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Ова навистина постои и веројатно на никој не му е гајле: Другата страна на туристичката мека Дојран!

Последниве години постојано се говори за убавините на Дојран, напредокот, посетеноста од се повеќе туристи, историските објекти што се реставрираат… Но, едно место за живеење не може да биде само делот покрај езерото, она што сите го гледаат кога ќе дојдат… Каков впечаток туристите би добиле ако малку прошетаат по …

Повеќе »

Какво откритие: Нуркачи на дното на заливот пронашле Ферари украден пред 33. години!

Во 1994 година, холандската полиција престана со потрагата по украденото Ферари, украдено во 1987 година. Осигурителната компанија ја надоместила загубата и тоа требало да биде крај на приказната. Како и да е, во јуни годинава, како што пишува „The Drive“, нуркачи од холандската противпожарна бригада откриле долг црвен предмет за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Возел автомобил со друг автомобил врзан на кровот: Погледнете ја снимката!

Велшанин добил парична казна и три казнени бодови откако возел автомобил со друг автомобил прицврстен на кровот јавува BBC. 51. годишниот Глиндр Вин Ричардс вака возел кон отпадот во Аберстих, а го „уловиле“ надзорните камери. Ја признал вината, а добил и парична казна од 80. фунти и морал да плати …

Повеќе »

Пакомак со проектот наречен „Хокус покус, рециклирањето е во фокус” доби награда за општествено одговорна компанија на годината

Пакомак – Друштво за управување со пакување и отпад од пакување доби национална награда за 2018 година за општествено одговорни практики, која традиционално секоја година ја доделува Министерство за економија на Република Македонија. Признанието е добиено за проектот наречен „Хокус покус, рециклирањето е во фокус”, кој „Пакомак”, заедно со магионичарот …

Повеќе »