Tag Archives: откритија

НОВ СКАНДАЛ – Приватен истражител од палатата признал дека ги малтретирал Хари и неговата девојка: „Шмркав кокаин и уживав во лажна големина“

Приватен истражител изјавил дека тој бил дел од „немилосрдната“ медиумска култура која му го „грабнала“ нормалниот живот на принцот. Гевин Бароус, приватен истражувач на кралското семејство, се извинил за своето претходно однесување во „The Princes and the Press“ на Би-Би-Си, овој документарец ги истражува односите на принцот Хари и принцот …

Повеќе »

(ФОТО) Изводот за родените на ќерката на Меган и Хари открил интересен детал за парот

Американскиот портал TMZ го доби во сопственост изводот на родените на Лилибет „Лили“ Дајана Маунтбатен-Виндзор, ќерка на поранешната актерка Меган Маркл и принцот Хари. Тоа покажува дека името на Хари сè уште ја носи титулата HRH, или Неговото кралско височество, како и војводата од Сасекс, додека Меган се одрекла од …

Повеќе »

Научници: „Реакција на ковид која можеби не води до победата!“

Имунолошкиот одговор предизвикан од јужноафриканскиот вид коронавирус може да се покаже клучен за победа над вирусот и неговите мутации, откриле научниците. Вирусологот Пени Мур била меѓу првите научници кои истакнале дека видот на коронавирус идентификуван во Јужна Африка може да избегне одговор на имунолошкиот систем формулиран од оригиналниот вирус. Затоа, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КУПИЛ КУЌА ПОЛНА СО ЃУБРЕ А ПОТОА НАИШОЛ НА БОГАТСТВО: Открил ретки монети, накит, скапа облека а за себе задржал само една работа!

Кога купил куќа полна со прашина, кутии и разно ѓубре, Алекс Арчболд од Канада не можел да претпостави дека го направил потегот на својот живот. Имено, Арчболд, кој инаку се занимава со собирање антиквитети, го купил домот на покојната учителка по музика Бет-Џоан Рак. Отпрвин, тој се надевал дека ќе …

Повеќе »

(ФОТО) СЛИКИТЕ ГО ОБИКОЛИЛЕ СВЕТОТ – ЗНАЧАЈНО АРХЕОЛОШКО ОТКРИТИЕ ВО ЕГИПЕТ: Прионајдени најмалку 100 древни саркофази со мумии и околу 40. позлатени статуи

Египетските власти задолжени за антиквитети денес објавија откривање на најмалку 100 древни саркофази, со мумии во некои од нив и околу 40 позлатени статуи во огромната фараонска некропола Сакари јужно од Каиро. Шарени, запечатени саркофази и статуи кои беа погребани пред повеќе од 2.500 години беа изложени на импровизирана изложба …

Повеќе »

(ВИДЕО) Под површината на океанот е пронајдена карпа повисока од зграда со 100. ката: Камерите на подводниот робот наишле на значајни откритија!

За време на 3Д мапирањето на морското дно, австралиските научници откриле гребен широк 1,5 км и висок повеќе од 500 метри, што го прави повисок од зградата на Емпаја Стејт Билдинг во Њујорк, која има дури 102 ката. Откриениот гребен се наоѓа на дното на епиконтиненталниот појас, но не е …

Повеќе »

(ВИДЕО) Испливал доказ! Постои ли чудовиштето од Лох Нес?

Една од најпопуларните туристички атракции и урбани легенди во Шкотска е приказната за мистериозно суштество во Лох Нес, популарно наречено „Неси“. Во минатото имало толку многу наводни средби со подводното чудовиште што во меѓувреме бил воспоставен официјален регистар на средби. Туристичкиот водич Роналд Мекензи ја снимил најновата „средба“ со Неси …

Повеќе »

ОХРАБРУВАЧКИ ВЕСТИ – НАУЧНИЦИТЕ ВО ПОТРАГА ЗА ЛЕКОТ ПРОТИВ КОРОНА ДОШЛЕ ДО ЗНАЧАЈНО ОТКРИТИЕ: Еве што најдобро го спречува вирусот да продре во клетките!

Тим на кинески научници изолирале неколку антитела за кои тврдат дека се „многу ефикасни“ во блокирање на можноста за новиот коронавирус да навлезат во клетките, што може да помогне во лекувањето и спречување на Ковид-19. Во моментот, не постои докажан ефикасен лек за вирусот, за кој се смета дека потекнува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КЛИМАТСКИТЕ ПРОМЕНИ ОТКРИВААТ – ЛЕДОТ ПОЧНАЛ ДА СЕ ТОПИ ПА ОТКРИЛ ГОЛЕМА ТАЈНА: Пронајдено нешто што со векови било заробено во глечерот!

Глечерите ширум Норвешка имаат големи последици од климатските промени. Иако тоа значи дека археолозите ќе откриваат уште многу интересни артефакти, сепак постои и можност преку топењето на мразот истите тие предмети да се уништат. Истражувачите на југот од Норвешка пронашле стара викиншка железна стрела, поточно нејзиниот врв, а за ова …

Повеќе »