Tag Archives: острог

(ФОТО) СЕ СЛУЧИЛО НЕОДАМНА НА ОСТРОГ: Приказна која ќе ве научи никогаш никого да не осудувате

Утре го славиме Свети Василиј Острошки, светец на кого му се молат луѓе од сите вери За свети Василиј Острошки се вели дека е единствениот светец кој не простува – ако му се замерите, тешко ќе се откупите. Сепак, постојат голем број приказни кои сведочат за големите сили на овој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВО ПОТРАГА ПО МИР – Новак Ѓоковиќ во Острог

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, е во Црна Гора каде меѓу другото денеска го посетил и манастирот Острог. Ѓоковиќ во понеделникот слета во Белград, откако челниците на Австралија решија да го депортираат. Најдобриот тенисер на светот кратко престојуваше во српската престолнина каде присуствуваше на Богојавленската литургија, а потоа се упати …

Повеќе »

КОГА ОДИТЕ НА ОСТРОГ, НЕ МОЖЕТЕ ДА ЗЕМЕТЕ НИТУ ЦВЕТ ИЛИ КАМЕН: Еве зошто е тоа важно!

Свети Василиј е познат како светец кој го брани својот манастир и се грижи за секој што доаѓа кај него, безбедно да се врати дома. Ако сте биле во Острог кај Свети Василиј, сигурно сте биле сведоци на барем едно чудо. Секој што оди на тоа свето место има своја …

Повеќе »

(ВИДЕО) Острог: Манастир во карпа кој е колевка на чуда

Манастирот Острог се смета за едно од најголемите православни светилишта на Балканот. Издлабен во карпа, овој манастир се спротивставува на времето и зачувува богата историја. Прекрасниот бел манастир во хоризонталната карпа е една од трите најпосетувани христијански дестинации на овие простори. Секој што ја посетува оваа прекрасна зграда сведочи за …

Повеќе »

12. МАЈ – Зошто Свети Василие Острошки е единствен празник без обичаи: Утре направете само едно!

Еден од најпочитуваните светци во целото христијанство, за кого се верува дека е чудотворец и многумина исцелил На 12. мај, православните цркви го слават празникот посветен на Свети Василиј од Острог, светец за кој се верува дека е еден од најголемите чудотворци. Роден е како Стојан Јовановиќ во Попово Поле …

Повеќе »

ВИСТИНСКА ПРИКАЗНА – Се случило овие денови на Острог: Оваа приказна ќе ве научи никогаш никого да не осудувате!

Уште една животна лекција ни пристигнува директно од манастирот Свети Василије Острошки на Острог… Овие денови по социјалните мрежи кружи приказна од Острог. Отец Гојко Перовиќ, кој стои покрај ковчегот на Свети Василије Острошки раскажува дека еден ден во манастирт влегло момче со лименка сок. Татко Гојко се шокирал и …

Повеќе »

(ФОТО) ЧУДОТВОРЕЦ И СПАСИТЕЛ – ПОБАРАЛЕ СПАС ОД СВЕТИ ВАСИЛИЈ И СЕ СЛУЧИЛО ЧУДО: Тешко болното момче (3) го одвеле на ОСТРОГ – детето тргнало кон моштите а мајката слушнала ГЛАС!

За Војин Марковиќ 2006. година, била фатална. Ова момче од Варварин имало три години кога му била дијагностицирана акутна лимфобластна леукемија која е типична за возрасни. Неговото семејство вели дека болеста е откриена сосема случајно и дека ништо не наслутувало дека безгрижното детство на Војин ќе се претвори во ужас. …

Повеќе »

(Искрена исповед) Расплакана втрчав во манастирот Острог: Свештеникот на сите им рече да излезат, потоа паднав на стомакот! Читаше молитва а јас врескав од болки…

„Имав чувство дека целиот свет ми се урива!Се гушев во проблеми, а немаше никој да ми помогне. Бев несреќна и незадоволна, нервозата постојано беше присутна.Животот ми се промени дента кога одлучив да го посетам манастирот на Свети Василие Острошки“ја започнала својата приказна М.Б. (27), од Белград, која ви ја пренесуваме. …

Повеќе »

(ФОТО) Илјадници луѓе преноќиле на Острог: Фасцинантни фотографии од верници кои ноќта ја минале под ведро небо!

Околу 2.000 верници синоќа стасале до манастирот Острог во Црна Гора пред денешниот голем празник Свети Василие Светата архиерејска литургија ја служи митрополитот Амфилохие со свештенството во Горниот манастир. Gepostet von Телевизија Храм am Freitag, 11. Mai 2018 Литургијата ја предводел парохот подгорички протереј Предраг Шчепановиќ. „Ова е величествена литургија, со …

Повеќе »