Tag Archives: остеопороза

Чудотворно овошје: Ги штити коските од остеопороза и артритис

Сувите сливи се здрави за зглобовите и коските, а доколку се јадат редовно, можат да го спречат губењето на коскената маса. Многу е важно коските да бидат здрави и силни, бидејќи нè поддржуваат и ни овозможуваат да се движиме. И не само тоа – коските ги штитат нашето срце, мозок …

Повеќе »

Грст од ова овошје на ден го намалува ризикот од сериозни болести кои предизвикуваат инвалидитет

Многумина ги земаат за да го подобрат варењето, но дали знаевте дека сливите не се добри само за варење, туку и за јачина на коските? Експертите потврдиле дека го намалуваат ризикот од остеопороза. Остеопорозата е исклучително непријатна болест која се карактеризира со намалување на густината на коските и доведува до …

Повеќе »

Еве како витаминот Д може да го подобри нашето здравје

До неодамна, ВИТАМИН Д не беше особено ценет, но по бројните откритија за неговите придобивки за здравјето, спроведено е истражување кое неспорно ја докажа неговата ефикасност. Иако витаминот Д првенствено се создава во телото по изложување на сончевите зраци, можеме да го добиеме и преку храна или додатоци во исхраната. …

Повеќе »

ПРЕВЕНЦИЈА – 8. неверојатни придобивки што ги има МОРСКАТА СОЛ за човечкото тело

Дали мислевте дека морската сол е опасна за нашето тело? Научниците открија дека морската сол не само што е „компатибилна“ со човечкото тело, туку е дури и многу корисна за него. Ви пренесуваме 8. неверојатни придобивки од користењето на морската сол за организмот. 1. Го зајакнува имунолошкиот систем Минералите кои …

Повеќе »

СЕМКИТЕ ОД ТИКВА НЕ ТРЕБА ДА БИДАТ ПОВРЕМЕНА УЖИНА: Нема нешто што го немаат, само ВОЛКУ грамови дневно ќе ви решат многу проблеми!

Научниците и лекарите се согласуваат, особено психолозите, дека грицкањето семки го подобрува нашето расположение, но исто така велат дека тоа не е сè што можат да направат за нас.Нема ништо лошо во семките од тиква: освен што го намалуваат стресот и анксиозноста, тие се способни да не заштитат од дијабетес, …

Повеќе »

Еден вид сирење ги зајакнува коските, докажаа научниците

Она од што се плашиме е секогаш некаде пред или зад нас, па кога станува збор за здравјето, потребно е навреме да откриеме што можеме да направиме за да не ни се остварат стравовите. Научниците докажаа, како и секогаш, дека исхраната секогаш некако има некаква врска со тоа. Ако на …

Повеќе »

Напиток против алергии, остеопороза а служи и како антибиотик, но не смее да се меша со 3 намирници

Кога повеќето луѓе мислат на кефир, мислат на јогурт, но малкумина од нив всушност знаат дека кефирот е одлична алатка која може да се користи за зајакнување на имунитетот и губење на тежината. Кефирот е млечен производ кој се добива со ферментација на млечен шеќер. За разлика од јогуртот, кефирските …

Повеќе »

(ФОТО) БЕШЕ СЕКС СИМБОЛ ВО 60-тите, А ПОТОА ОТКРИЛА ДЕКА Е БОЛНА ОД ТЕШКА БОЛЕСТ: Ги игнорирала симптомите и се покајала

Првата Бонд девојка Урсула Андерс пленела со убавина и сексапил, а потоа и била дијагностицирана болест која упорно ја игнорирала. Еве што никогаш не треба да правите!Обожавателите на познатата филмска франшиза за агентот 007 веројатно се сеќаваат на првата Бонд девојка, занесната швајцарска актерка Урсула Анедерс (86), која се појави …

Повеќе »

ИСТРАЖУВАЊЕ – Жените кои не јадат доволно црвено месо можат да заболат од две сериозни болести

Младите жени кои консумираат мала количина црвено месо и млечни производи би можеле да се соочат со здравствени проблеми подоцна во животот, покажало новото истражување. Професорот Иан Гивенс од Универзитетот во Рединг во Англија изјавил дека половина од девојките, односно девојчињата на возраст од 11. до 18. години, не консумираат …

Повеќе »