Tag Archives: оскаровец

Починал легендарниот пејач и актер Хари Белафонте

АМЕРИКАНСКИОТ пејач и актер Хари Белафонте починал на 97-годишна возраст во својот дом на Менхетен, објави The New York Times.. „Причината за смртта е конгестивна срцева слабост“, открил Кен Саншајн, долгогодишниот портпарол на музичарот. Хари Белафонте со години ги освојуваше поп-листите во 50-тите години. Тој беше првиот пејач во историјата …

Повеќе »

БИЛЕ СО НЕГО НА ОСКАРИТЕ – ПОВЕЌЕ ОД 10 ГОДИНИ Е САМОХРАН ТАТКО НА ТРИ СИНА: По разводот, кариерата ја ставил на страна заради децата, а ОВА МУ Е ГЛАВНО ПРАВИЛО

Брендан Фрејзер (54) неодамна доби Оскар за најдобар главен актер за улогата во филмот „The Whale“ („Кит“), а на емотивниот холивудски повратник на церемонијата му се придружиле и неговите горди синови. Актерот има три сина од бракот со колешката Ефтон Смит (55). Тие се запознале во 1993 година на скара …

Повеќе »

Познатиот композитор е целосно уништен: „Скршен сум, не напушти пред неколку часа“

Еден од најпознатите британски композитори, Ендрју Лојд Вебер, објави дека неговиот најстар син Николас починал на 43-годишна возраст по битка со рак на желудникот, пренесува „Daliy Mail“. Овој 75-годишен композитор и оскаровец ја сподели тажната вест преку Твитер: „Скршен сум што морам да соопштам дека мојот сакан најстар син Ник …

Повеќе »

(ФОТО) ИМА 93 ГОДИНИ – Оскаровецот Џин Хекман снимен по долго време, од јавноста се повлече во 2004 година

Оскаровецот Џин Хекман е снимен по долго време. Овој легендарен уметник се пензионираше во 2004 година, кога реши речиси целосно да се повлече од очите на јавноста. Фотографите го „уловиле“ додека пазарел во Ново Мексико. И’ покрај тоа што се појавува во легендарните филмови како „The French Connection“, „The Conversation“, …

Повеќе »

(ФОТО) Оскаровецот Пол Хагинс прогласен за виновен за силување: На жртвата ќе и плати отштета од 7,5 милиони долари

Поротата во Њујорк во четвртокот го прогласи добитникот на Оскар, сценарист и режисер Пол Хагинс одговорен за силување публицистка во неговиот стан на Менхетен во 2013. година, наложувајќи му да плати 7,5 милиони долари граѓанска отштета. Пресудата беше донесена по 15-дневно судење пред државниот суд на Менхетен. Хејли Брист во …

Повеќе »

Почина познат американски режисер

Боб Рафелсон починал во саботата на 89-годишна возраст, а веста вчера ја потврди и Мики Доленц, пејачот и тапанарот на групата Monkees. Доленц глумеше во ТВ хумористичната серија од 1960-тите „The Monkees“, за рок квартетот во стилот на Битлси, во режија на Рафелсон, и се огласи на Твитер за да …

Повеќе »

(ФОТО) Познат оскаровец уапсен за сексуална злоупотреба, ја оставил жртвата во несигурна состојба

Канадскиот режисер и сценарист, добитник на Оскар, Пол Хагис, бил уапсен вчера во Остуна, град во јужна Италија, под обвинение за сексуален напад и тешки телесни повреди, пренесува Hollywood Reporter. Хагис, кој доби Оскар за сценариото за „Девојка од милион долари“, но и ја освои истоимената награда за „Crash“ во …

Повеќе »

Оскаровецот Оливер Стоун тврди: „Владимир Путин имаше рак!“

„Не беше јасно дали Путин ги добивал точните разузнавачки информации“, признал тој. Оскаровецот Оливер Стоун за време на гостувањето во подкастот кај Лекс Фридман изјавил дека Владимир Путин боледува од рак, но дека верува дека го победил. Американскиот режисер, кој доби невиден пристап до лидерот на Кремљ во период од …

Повеќе »

Оскаровецот Вангелис починал од Ковид-19 во Франција – пренесуваат грчките медиуми

Грчките медиуми објавија дека композиторот Вангелис починал од компликации од корона вирус во Франција, пренесува Jutarnji list. Грчкиот композитор, најпознат по музиката за филмовите „Истребувач“ (“Blade Runner”) и „Огнени кочии“, Вангелис Папатанасиу, познат како Вангелис, почина на 79-годишна возраст, објави вчера грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. Вангелис Папатанасиу не е повеќе …

Повеќе »