Tag Archives: ориз

Намирници што не можат да се расипат

Некои намирници немаат рок на траење, па случајно можете да го игнорирате датумот што е веројатно обележан на пакувањето. За разлика од млечните производи, зеленчукот и повеќето од храната што ја имаме во кујната, некои намирници можат само малку да го променат својот изглед и вкус, но не и да …

Повеќе »

(Рецепт) Посно за Бадник: Пробајте нешто ново – Пита со ориз и зелка!

Можеби комбинацијата ви делува чудно, но не би требало…тоа се состојките од кои правиме посна сарма а сега се користат и кори за пита и добиваме извонредно солено јадење за Бадник! Состојки: 1 кг кори за пита 1 кг зелка (свежа или кисела) 125 г ориз 4 главички кромид масло, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОИНАКУ – ПОСНИ ПОЛНЕТИ ПИПЕРКИ СО ОРЕВИ! Едноставен а вкусен ручек!

Ако сакате да јадете полнети пиперки, а постите, овој рецепт е идеален за вас. Состојки: 15-20 суви пиперки 1 компир 2 лажици масло 3 главички кромид 2 ловорови лисја 1/2 лажичка црн пипер 2 страка праз 2 средни моркови 2 лажички сув зачин од билки 1 лажичка сол 150 гр …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОСНО – Ориз на манастирски начин: Идеален и заситувачки оброк кој се подготвува брзо и лесно!

Овој богат и ароматичен ориз, кој го консумираат монасите, е идеален додаток на секое месо, и може да биде одлична лесна вечера или ручек ако постите. Потребни состојки: ориз – 1 до 1/2 чаша кромид – 1 главичка, голема пиперки – 1 голема, црвена или зелена маслинки – 10 црни …

Повеќе »

(Рецепт) Се прави од само 3 состојки, длабоко ја хидрира и ја храни кожата: Оваа маска мора да ја пробате!

Со редовна употреба, ќе ја обновите кожата на лицето Кинеските и јапонските жени можат да се пофалат со совршен тен и лице без ниту една брчка. Тие редовно ја хранат својата кожа со оваа маска, во која главна состојка е оризот. Оризот е богат со витамини од групата Б, кои …

Повеќе »

Пробајте нешто ново: Пиперки полнети со шампињони

Малку поинаку полнети пиперки Состојки: – 4 пиперки – 100 гр варен ориз – 300 гр динстани печурки – 150 мл павлака за готвење – 1 јајце – 2 компири – 1 домат – малку стопен путер – магдонос – сол, бибер Подготовка: пиперките исчистете ги и подгответе за полнење. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полнети тиквички на гурмански начин!

Искористете ја сезоната на тиквички. Подгответе ги на гурмански начин… Потребно е: 1 филџан ориз 2,5 филџани вода 50 г суво грозје (не мора) сол 2 тиквички 1 главичка кромид 50 г кикирики 1 лажичка лук во прав (гранули) 60 г кашкавал 50 г сланина Подготовка:направете го оризот. Во сад …

Повеќе »

(ВИДЕО) Летна посна мусака: Здрав оброк за целото семејство!

Ако сте на диета оваа мусака е вистински избор за ручек Потребно е: 600 гр млади компири 4-5 зелени пиперки 1 праз 1 морков 50 гр ориз буковец 1 поголем домат малку зачинска сол лук во гранули масло Подготовка: испржете го ситно исечканиот праз на масло и додадете ги исецканите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Презреана банана ставила во ќеса со ориз: А потоа погледнете го чудото кое ќе се случи

Само еден потег, а бананите ќе бидат повкусни Бананите се меѓу омиленото овошје на многу луѓе, а здравствените придобивки се многубројни. Но, кога тие се презреани, многу луѓе ги избегнуваат, мислејќи дека не се добри или едноставно не ги сакаат заради тоа што се многу меки. Ако сте меѓу нив, …

Повеќе »