Tag Archives: оригинални

15 слики кои се толку совршено темпирани што практично излегуваат дека се уметнички дела

Професионалните фотографи знаат како да поминат часови и часови на едно место, чекајќи совршена светлина, контрасти, агол, сè за да направат совршена снимка. И тогаш доаѓаат овие аматери и сосема случајно сите ѕвезди им се поклопуваат, и настануваат овие прекомични ремек-дела се…

Повеќе »

Чудни велигденски обичаи низ светот: Од фрлање тенџериња преку прозорци до правење џиновски омлет

За најрадосниот христијански празник кај многу народи останале многу чудни обичаи Кога ќе го спомнете Велигден во Македонија, првите асоцијации за речиси сите ќе бидат семејна дружба, фарбање јајца, богата трпеза, велигденски корпи и украси итн. Но, многу народи ширум светот практикуваат многу чудни обичаи кога станува збор за најсреќниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИЛИОНИ ЛУЃЕ ПОЛУДЕА ПО ОВОЈ ТРИК: Еве како да бојадисате јајца со ОРИЗ! Ќе бидете воодушевени од РЕЗУЛТАТОТ 

Постојат многу техники за бојадисување јајца, но повеќето сакаат да експериментираат и да пробуваат нова техника секоја година. Една таква нова се појави на TikTok и фасцинираше милиони жени ширум светот. За оваа техника, се што ви треба е боја за колачи (прехранбена боја) и ориз. @celenakinsey What’s your favorite …

Повеќе »

(ВИДЕО) Убавината доаѓа во разни облици, но вакви физички карактеристики не се гледаат секој ден!

На овие луѓе не им било секогаш лесно затоа што се различни, иако се работи само за физичкиот изглед! Но, кога се прифатиле себе, тие го искористиле она што ги прави различни од другите и уживаат да бидат уникатни! И’ прекрасни! Фото: Принтскрин/YouTube

Повеќе »

Кога ќе запече над 40 степени: Заштитен фактор 2250

Ова лето, се чини, повеќе од претходните години, луѓето ја покажуваат својата креативност и снаодливост без разлика дали станува збор за оброк на плажа или заштита од сонце. Така, на Фејсбук страницата “Dnevna doza prosječnog Dalmatinca” се појави фотографија која ги насмеа корисниците. Фотографијата од плажата во Штиковица во Хрватска, …

Повеќе »

КАКВИ ТОРТИ, КАКВИ БАЛОНИ?! Розово контра сино во најблескавата пресметка на сите времиња: Вака се открива полот на бебето кога родителите имаат (пре) голема фантазија!

Кечерот што го претставувал момчето носел сини хеланки и здолниште, додека девојчето го претставувал борач облечен во розово… Забавите за откривање на полот на бебињата станаа популарни последниве години, а идните родители тоа најчесто го прават со пукање на балони или сечење торта. Како и да е, двојка од Њу …

Повеќе »

(ФОТО) Фустаните на Кејт Мидлтон кои морате да ги имате: Англичанката ги победи првите дами на Франција и САД

Кејт Мидлтон се појави на Самитот Г7 и покажа дека не може да погреши кога станува збор за стилот на облекување! Кејт Мидлтон присуствувашт на Самитот Г7 и сите погледи беа свртени кон неа! Секој пат кога таа ќе се појави на јавната сцена, сите се воодушевени од нејзиниот изглед. …

Повеќе »

(ФОТО) ВОЛШЕБНО – Фотографии кои оставаат без здив: Ќе посакате вакво нешто да постои во стварност!

Фантазијата е поважна од знаење, тврдел Ајнштајн Додека знаењето е ограничено, фантазијата не познава граници. Ова го потврдил и талентираниот уметник од Турција, Хасан Сахин, кој со своите волшебни фотографии ги поместува границите на фантазијата, оставајќи не сите во некој вид на маѓепсаност и желба такво нешто навистина да постои. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Оригинална промопција!

Сопствениците на еден ресторан во Њујорк дошле на мошне необичан идеја како да го промовитаат својот нов ресторан… Поканиле бенд кој редовно настапува во своите костуми маски. И, не само што нивната музика се слушала надалеку туку луѓето кои доаѓале си застанувале, слушале и секако снимале бидејќи вакво чудо не …

Повеќе »