Tag Archives: ореви

(ФОТО) Пет најдобри и најбрзи десерти со ореви

Многумина не можат да замислат добар десерт без ореви. Еве неколку наши предлози: какао торта, совршени штанглички, домашна баклава, мафини за половина час, експресни браунси… Какао торта Потребно е: кора: 5 јајца, 25 лажици шеќер, 25 лажици масло, 25 лажици млеко, 25 лажици брашно, 5 лажици какао во прав, рендана …

Повеќе »

Вкусен, непечен, десерт: Чоколаден фуџ со ореви

Состојки: 300 г млечно чоколадо 300 г чоколадо за готвење 400 мл млеко 30 г путер 1/2 чаша сечкани ореви. Подготовка: калап за печење обложете со хартија за печење и малку намрсете ја. Сите состојки, освен оревите, измешајте ги и топете на ниска температура, додека чоколадото не се истопи, а …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколадни коцки со ореви

Состојки: 250 г шеќер 18 лажици вода 210 г маргарин 150 г мелени ореви 100 г крупно сечкани ореви 250 г мелени бисквити 100 г чоколадо Подготовка: шеќерот и водата ставете ги да зовријат. Тргнете од рингла и додајте маргарин, измешајте да се истопи. Ставете ги мелените ореви, па бисквитите …

Повеќе »

(ФОТО) За ненајавени гости (посно): Ембарго колач – сите ќе ви бараат рецепт!

Самиот назив кажува дека станува збор за нешто едноставно и без многу состојки, но толку добро се искомбинирани што сите ќе ви побараат рецепт Потребно е: 2 шолји (од по 250 г) брашно 1 шолја млака вода + 1 лажичка сода бикарбона 1 шолја шеќер 1/2 шолја масло 4 лажици …

Повеќе »

(ФОТО) Брз непечен колач

Состојки: 5 јајца 200 г. шеќер во прав 600 г. мелени бисквити 100 г. лешници (ореви, бадеми) 125 г. путер 200 мл. сок од праска (кајсија или слично) 10 чоколадни банани Прелив: 100 г. црно чоколадо малку масло Подготовка:мелените бисквити полијте ги со сокот и измешајте. Додајте сечкани ореви. Белките …

Повеќе »

Конзумирањето на овие намирници го намалува ризикот од кардиоваскуларни болести, дијабетес и карцином

Неодамнешните истражувања покажало дека конзумирањето на ореви може да има корисен ефект врз многу болести, што укажува на силна врска помеѓу внесот на ореви и здравјето. Истражувачите проучувале 29. претходно објавени студии во кои биле вклучени вкупно 819.000 учесници. Меѓу нив имало повеќе од 12.000 случаи на срцеви заболувања, 9.000 …

Повеќе »

(ФОТО) Старинска чоколадна торта од 1. јајце: Ако има може и 2!

Ова е стар семеен рецепт кој една ќерка го открила во тетратката на својата мајка. Го чувала и користела 20. година па решила да го подели со останатите љубителки на торта со чоколадо… Состојките за торта се класични како што се правеле пред многу децении – брашно, јајце, маст, ореви, …

Повеќе »

Еве како да внесете што повеќе цинк во организмот и да го зајакнете телото: Болестите нема да ви можат ништо!

Честите настинки, влошување на хроничните заболувања – се знаци на слаб имунитет. Цинкот е најважен за обновување на организмот… Недостаток на цинк бил забележан кај секое трето лице во средна возраст. Телото не произведува цинк самостојно, но залихите се надополнуваат со внес на храна. Луѓето со нарушувања на бубрезите и …

Повеќе »

СЕЗОНА НА АЛЕРГИИ – Победете ја алергијата на полен со исхрана: Овие 8. намирници ги намалуваат симптомите и го билдаат имунитетот!

Ви донесуваме список од намирници што помагаат во борбата против алергените… Алергијата на полен е еден од најчестите здравствени проблеми во текот на пролетта. Типични симптоми на алергија на полен: -силни напади на кивање -изобилно лачење на носот (затнат нос) воспаление на очите со чешање (црвенило и солзи) -темни кругови …

Повеќе »