Tag Archives: ореви

ТОП 4 НАЈЗДРАВИ НАМИРНИЦИ ВО СВЕТОТ: Се верува дека ги сузбиваат клетките на ракот!

Научниците секојдневно работат на пронаоѓање начини за борба против ракот, а до сега открија фактори во исхраната за кои се верува дека имаат способност да го потиснат развојот на канцерогените клетки. Матичните клетки на ракот се одговорни за активирање на многу видови на рак, како и за поттикнување на повторување …

Повеќе »

(ВИДЕО+РЕЦЕПТ) ИДЕАЛЕН РЕЦЕПТ АКО ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ СО АНЕМИЈА: Ќе ви помогне да ја подобрите крвната слика

Покрај тоа што ја зајакнува вашата крв, тој е исклучително вкусен Потребно е: 100 гр мед 2 поголеми моркови 2 поголеми цвекла 1 лимон, средно голем 100 гр ореви 100 гр суво грозје Подготовка: излупете ги морковот и цвеклото и ситно исечкајте ги. Оставете да стојат најмалку 20 минути. Лимонот …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) СЛАТКА ИСТАНБУЛСКА НОЌ: Колач кој ги освојува сите сетила и се подготвува многу лесно!

Совршена комбинација на вкусови… Состојки: – 125 гр маргарин – 4 лажици мед – 4 лажички шеќер – 100 гр чоколадо за готвење – 100 гр мелени бисквити – 100 гр мелени ореви – 200 гр пржен сусам Подготовка: Во тавче на умерена температура растопете ги маргаринот, медот, чоколадото и …

Повеќе »

(Рецепт) ИДЕАЛНИ ЗА ПРАЗНИЦИТЕ: Какао бисквити со ореви

Состојки: – 100 гр шеќер – 60 гр путер – 1 јајце – 100 гр брашно – 20 гр какао во прав – прстофат сол – 1 лажичка прашок за пециво – 1/3 лажичка мелен цимет – 1 лажичка екстракт од ванила – 50 гр крупно сечкани ореви или други …

Повеќе »

ЗАПОЧНА БОЖИЌНИОТ ПОСТ! Еве како да постите и што да јадете без да го загрозите здравјето и имунитетот додека владее КОРОНА ВИРУСОТ

Започна големиот божиќен пост. Овој пост секогаш започнува на 28. ноември и трае 40. дена, а завршува со Божиќ, 6. јануари. По правило, се пости на вода во среда и петок, додека во другите денови е дозволено да се користи масло и вино, а во сабота и недела, како и …

Повеќе »

Пет причини зошто ОРЕВИТЕ треба да бидат нашата здрава ужина

Оревите содржат голем број на хранливи материи кои се одлични за општото здравје. Оревите се дел од многу слатки и солени јадења. Нивната способност за комбинирање е одлична, а имаат и бројни нутритивни придобивки. Тие содржат протеини, влакна, омега-3 масни киселини и антиоксиданси. Ореви и здравје Имунитетот Една порција ореви …

Повеќе »

Со овие намирници зглобовите помалку ќе ве болат

Храната што ја јадете може да помогне во здравјето на зглобовите, како и на коските. Храната што ќе ја изберете може да ви помогне на патот за да избегнете проблеми, но исто така и да ги ублажите проблемите доколку веќе постојат. Ако се борите со артритис, има храна што може …

Повеќе »

Пет совршени намирници од ПАЗАР кои го чистат црниот дроб и го ЗАБРЗУВААТ МЕТАБОЛИЗМОТ!

Ако сакате да ја направите вистинската работа за вашето тело ова лето, веднаш одете на пазар. Масна и нездрава храна, алкохолни или газирани пијалоци, но и редовна терапија со лекови се најголемите непријатели на нашиот црн дроб. Колку е важен црниот дроб за нашиот живот и колку е опасно да …

Повеќе »

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една храна нема да биде целосна и избалансирана без нив, затоа нутриционистите ве советуваат да не заборавајте да ги јадете редовно – секако, освен ако не сте алергични на нив. Затоа, дури и ако сте поставиле …

Повеќе »