Tag Archives: ореви

(ФОТО) Рецепт на денот:Шербет триаголници со фил

Едноставен рецепт за баклава кој има форма на триголници, не е тежок за јадење, но многу вкусен. Вистинска посластица за љубителите на парени колачи Состојки: 500 г. готови кори За фил: 2 јајца 50 г. шеќер 3 лажици сусам 50 г. бело чоколадо 200 мл кисело млеко 2-3 лажици гриз …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Беќар коцки

Извонреден непечен колач за чија подготовка е потребно малку време, но со оглед на состојките и добиеното трудот секако ќе се исплати. Се препорачува на љубители на сувите смокви и ореви… Состојки: 4 помалечки обланди – или две големи исечени на половина 1 фил: 200 г суви смокви 100 г …

Повеќе »

10. продукти кои го чистат црниот дроб и го забрзуваат согорувањето на калориите

Што и да изедеме или испиеме, во текот на животот, минува низ нашиот црн дроб. Токму поради тоа овој орган ги трпи и впива сите наши лоши прехрамбени навики и со својата работа го штити нашето тело. Ако сакате да направите добра работа за вашето тело, а со тоа и …

Повеќе »