Tag Archives: оптичка илузија

(ФОТО) Оптичка илузија: Она што прво го гледате на сликата открива дали сте поекстровертни или повлечени

Оптичките илузии се неверојатни работи. Некои можат да ни помогнат да утврдиме дали нашата лева или десна страна од мозокот е подоминантна, додека други можат да ни кажат како навистина се чувствуваме. Видеото од црно-белата илустрација беше споделено на платформата TikTok, а гледачите беа прашани дали виделе пехар или две …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Фрапантна оптичка илузија открива „боја каква што не сте виделе досега“

Tiktokerka воодушевила многумина откривајќи боја која „не можете да ја видите на екранот“. Корисничката Кејт Бејкон сподели изненадувачка оптичка илузија за која тврди дека ќе ви открие нова боја. Бојата е позната како „вистински цијан“. @kbacon Blue like you’ve never seen it before… #science #opticalilluslon #rarecolors ♬ Blade Runner 2049 …

Повеќе »

(ФОТО) Колку коњи гледате на сликата? Оптичка илузија која предизвика расправија меѓу сликар и научник

Оптичките илузии обично предизвикуваат збунетост на Интернет, но неодамнешната слика за која се вели дека прикажува неколку коњи на врвот на планина, предизвика кавга меѓу неговиот творец и еден куп научници – но колку можете да видите? Портретот на Бев Дулит со пет коњи кои стојат заедно на снежна планина …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЛУЗИЈА КОЈА ГО ЗАЛУДЕЛА ИНТЕРНЕТ! Погледнете што се случува ако 20. секунди ја гледате оваа слика!

Оптичката илузија од 1985. година, која покажува како далтонистите ги гледаат боите, почна да се споделува на социјалните мрежи. Тоа е илузија што го прикажува британското знаме во жолто-зелена комбинација на бои, со црна точка во центарот на сликата. Објаснува како треба, 20. секунди, да се гледа во таа точка. …

Повеќе »

Фотографија од венчавка станала хит поради “непристојната“ оптичка илузија:Дали можете да ја видите?

Фотографија од венчавка станала вирална на социјалните мрежи откако Твитер корисниците воочиле пресмешна оптичка илузија. Андре Бурнет од Јамајка објавил фотографија од својот среќен ден на Твитер, но неговата шега за карипското време останала во сенка поради бујниот задник на невестата – барем така им изгледало на многумина на прв …

Повеќе »

(ФОТО) Гледате ли нешто друго на фотката? На многумина им направила главоболка!

Многумина признале дека „ги заболел мозокот“ додека ја набљудувале оваа фотографија. Иако на прв поглед се чини како сосема обична прегратка на двајца, се чини дека нешто не е како што треба Оваа фотогрфија од Игмур на многумина им направила главоболка. На фотографијата се гледаат двајца како се прегрнуваат на …

Повеќе »