Tag Archives: оптичка илузија

(ФОТО) Оптичка илузија која открива колку сте напнати и ПОД СТРЕС: Погледнете и проценете колку навистина сте оптоварени со проблеми

Ако мислите дека сте мирни и опуштени, проверете гледајќи ја оваа слика Потсвесниот дел на една личност е многу подлабок и посилен од свесниот дел. Затоа, дури и во оние моменти кога мислиме дека се чувствуваме опуштено и без стрес, не мора да значи дека навистина е така. Проблемите, стравовите …

Повеќе »

Што беше првото нешто што го забележавте на илустрацијата? Лисица, лице или птица и што кажува тоа за вашата личност?

Погледнете ја сликата и утврдете што прво ви го привлече вниманието – лисица, птица или женско лице? Она што прво го забележувате открива нешто за вашата личност и чувства. pic.twitter.com/t5ANFvOQLs — pensador (@sakriosamime) September 14, 2022 Овој тест со оптичка илузија открива како реагирате во стресни ситуации. Секој од нас …

Повеќе »

Која линија од овие три е НАЈДОЛГА? Оптичка илузија која ќе ви го „протресе мозокот“

Ако мислите дека полека почнувате да станувате мрзоволни, време е да го размрдате мозокот со интересни оптички илузии. Еве една подолу… Која линија од овие три е најдолга? pic.twitter.com/gMFHLGSkLB — pensador (@sakriosamime) September 8, 2022 Доколку не успеавте да најдете решение, ви го пренесуваме во продолжение: pic.twitter.com/sQ7fciyWZk — pensador (@sakriosamime) …

Повеќе »

(ФОТО) Најдете го ГЛУШЕЦОТ на сликата: Ако го забележите за помалку од 20 секунди, ќе го соборите рекордот

Оптичка илузија – пронајдете го местото каде што глушецот се сокрил меѓу печурките Оваа илустрација е создадена од унгарскиот уметник Гергели Дудаш. На него има лавиринт од печурки, а зад една се крие глушец. Ваквите илустрации, освен што се забавни за луѓето, им помагаат на научниците во нивното истражување и …

Повеќе »

Оптичка илузија која збунила многумина: Кој број го гледате на фотографијата?

Различни оптички илузии и загатки се многу популарни на социјалните мрежи. Една таква веќе подолго време кружи на интернет и „полуде“ многу луѓе. Одвреме-навреме на социјалните мрежи се појавува слика/оптичка илузија која ги збунува повеќето корисници, а тоа беше случај и со оваа објавена на Твитер која има бројки во …

Повеќе »

(ФОТО) Жена легнала на тревата, па ја фотографирале од позади: Сите гледаат нешто ИМПРЕСИВНО и не им веруваат на очите

Оптичката илузија ги полуде социјалните мрежи, а на многумина ништо не им е јасно кога зјапаат во неа Оптичката илузија која пред неколку дена беше објавена на Редит не престанува да предизвикува реакции. Некои сметаат дека споменатата фотографија би можела да биде знак за валкан ум, но има невино објаснување. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Поради оптичка илузија луѓето кочат и исплашени поминуваат низ тунелот

Потсвесниот нагон за преживување е посилен од какви било сообраќајни знаци и казни.Шегата на страна, затоа што оние кои доживеале возење низ овој тунел, сигурно не им било до шега. Влегувајќи во тунелот, тие биле сведоци на оптичка илузија која ги принудила да застанат и да ја сменат лентата за …

Повеќе »

(ВИДЕО) „ТОА НЕ Е МОЖНО!“ – Покажала на дупка во дланката и збунила милиони луѓе: Можете ли да откриете што всушност направила?

Видеото досега е прегледано над 16. милиони пати и е полно со коментари од збунетите фанови на Аделине… Уметничката и Тиктокерка Аделине ги оставила своите обожаватели во сомнеж откако им ја покажала „дупката“ во дланката. Никој од нив не можел да сфати што се случило, пишува The Sun. Аделине споделила …

Повеќе »

(ВИДЕО) Интересна оптичка илузија е хит на Интернет: Само еден процент од луѓето можат да го прочитаат ова

Последниве денови на интернет е споделена интересна оптичка илузија, која наводно само еден процент од луѓето можат да ја дешифрираат. Илузијата е објавена на TikTok, а човекот од видеото објаснува дека само малкумина можат да видат што пишува на сликата над него. „Само 1% од луѓето можат да прочитаат што …

Повеќе »