Tag Archives: опрема

(ФОТО) Потоп во Црна Гора и опрема за нуркање. Ова е јавувањето на финските новинари од Подгорица

ЦРНА ГОРА во последното коло од втората група на Лигата на нации ја угости Финска, за која мечот беше клучен. Гостите победија со 2:0 и со тоа се спасија од испаѓање во трета класа. Натпреварот понуди сцени за паметење. Натпреварот во Подгорица се одигра по потоп, а обилниот дожд го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете што останало од рускиот конвој тенкови што тргнал кон Киев

САТЕЛИТСКА снимка покажала голем руски конвој кој пред неколку дена заглавил на патот кон Киев, а подоцна бил нападнат од украинските сили. Воени експерти велат дека станува збор за колона од оклопни возила долга 27. километри која станала лесна цел за украинската армија. Фотографиите направени во градот Бача, 24. километри …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е најефтиниот автомобил во Америка!

ЦЕНИТЕ на најевтините автомобили на европскиот и американскиот пазар се многу блиски, но понудата е многу поразлична. Во Европа, статусот на најевтин модел најчесто го држи Дачија (Сандеро), додека во Америка со заминувањето на малиот Митсубиши улогата ја презеде Шевролет. Името на моделот ни е познато, но сè друго е …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕШКИ ДЕТСКИ СОЛЗИ: Сиромашно дете од БИХ плаче бидејќи му ги украле капините кои ги продавал покрај патот

СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ во Босна и Херцеговина беа потресени од фотографијата на русокосо момче како плаче покрај патот, откако група постари момчиња му ги украле капините, кои тој ден ги собрал во шумата и ги продавал покрај патот. Момчето е фотографирано од претприемачот Селмир Шљивиќ од Живница, кој исто така му …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОДГОТВЕНИ ЗА „БОРБА“: Вака се подготвува медицинскиот персонал за работа со заразените со коронавирусот на скопската клиника!

Инфектолошката секција на медицински сестри и физиотерапевти на своиата страна на Фејсбук редовно известува за се во врска со корона вирусот и заштитата… Со цел да објаснат како во нашата држава се борат со епидемијата објавија видео во кое се гледа подготовката на медицинското лице пред влегување во одделот за …

Повеќе »

Лени Кравиц на концертот во Скопје доаѓа со 10 камиони со опрема за звук и светло

На речиси еден месец пред одржувањето на големиот концерт на Lenny Kravitz во Скопје, во сепак за таков тип на концерт малата ВИП Арена, познати се сите технички детали. „Имено, Lenny Kravitz е познат како музичар кој која трга на светска турнеја, секогаш носи со себе своја (во тој момент) …

Повеќе »

(ФОТО) ФФМ донираше опрема, реквизити и фудбалски топки на 42. клубови од женската лига

Фудбалската федерација на Македонија во насока на развој на женскиот фудбал донесе низа одлуки кои имаат цел популаризација на женскиот фудбал и поголема вклученост на девојчињата во фудбалот. Федерацијата донираше опрема наменета за клубовите од женскиот фудбал. Во „Куќа на фудбалот” опрема и фудбалски топки добија вкупно 42 клубови од …

Повеќе »