Tag Archives: опасности

(ФОТО) ТЕЖОК ПЕРИОД ЗА СЛАВНИОТ ГЛУМЕЦ – МИСЛЕВ ДЕКА НЕМА ДА ПРЕЖИВЕАМ: Алек Болдвин искрено за тешката болест со која се соочува!

Славниот актер со години се бори со злобна хронична болест придружена со болни симптоми… Лајмската болест е сериозна заразна болест која може да доведе до сериозни компликации. Освестеноста за Лајмското заболување е во пораст поради многуте познати личности кои страдаат од тоа. Алек Болдвин е еден од оние кои со …

Повеќе »

(ФОТО) Планирате да спиете покрај вентилатор? Размислете уште еднаш!

Спиењето со клима навистина не е добра идеја, а ништо подобро нема да минете ниту ако одлучите да спиете со вклучен вентилатор во спалната соба. Многумина последните денови користат вентилатори и заледена вода да ја разладат собата пред спиење, но вентилаторот, баш како и климата не е добар за здравјето. …

Повеќе »

(ФОТО) Бесна мајка покажала зошто децата би требало да ги одбегнуваат просториите за пушачи!

Џакинта Ли Џој минатата недела наумила синот да го одведе на концерт, а се’ се претворило во вистинска катастрофа. Имено, додека настапувал бендот „Sons of Zion“, нејзиниот осумгодишен син Рајли почнал да кашла. „Кажано е дека пушењето е забрането, но одеднаш сите извадија марихуана и цигари. Тој има астма па …

Повеќе »

Не пушете блиску до деца – ниту повремено: Сериозно го нарушувате нивното здравје

Дури и ако само повремено палите цигара блиску до деца го загрозувате нивното здравје во подоцнежна возраст,потврдила новата студија… При тоа не е важно дали тоа го правите редовно или само повремено. Научниците во Финска 26. години го следеле здравјето на децата чии родители биле пушачи. Кај таа популација на …

Повеќе »

Сушењето алишта во станот е опасно за здравјето, знаете ли зошто?

Идеално е алиштата да се сушат на свеж воздух, дури и кога надвор е минус. Тие прво ќе се заледат, па исушат, но и при таквиот начин на сушење морате да внимавате на нешто… Сушењето алишта, преку зима, во затворен простор го крева нивото на влага за 30 проценти. Тоа …

Повеќе »

(ФОТО) Предупредување за искуство со лавина во Македонија:Реални и вистински опасности на Љуботен !

После неколкуте лоши искуства со планинарењето во кои за жал неколку млади луѓе ги загубија животите, алпинизам. орг објави предупредување во врска со лавините во Македонија: „На 15ти декември, тројца пријатели прават обид за искачување на врвот Љуботен. Поради лоши временски услови, силен ветер и многу слаба видливост, на 100тина …

Повеќе »

Ова се најопасни пози кои предизвикуваат тешки повреди, а можат и…

До повреди најчесто не доаѓа поради тоа како туку каде водите љубов… Повредите за време на сексот се доста ретка појава, но сепак знаат да се случат и главно се сериозни. “До повреди најчесто не доаѓа поради тоа како туку каде водите љубов”, вели д-р Деби Хербеник, автор на книгата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Предупредувањето на Илон Муск за вештачката интелигенција „ја леди“ крвта во вените!

Илон Муск рекол дека во време на вештачка интелигенција би можеле да создадеме „бесмртен диктатор од кого е невозможно да се избега“. Муск се појавува во новиот документарец на Крис Пајн, „Do You Trust This Computer“ во кој се истражува потенцијалната опасност која вештачката интелигенција може да му ја донесе …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во телото на пребеганиот војник, од Северна Кореја пронајдени опасни паразити, лекарите во шок

Севернокорејскиот војник кој побегнал преку границата во Јужна Кореја, имал високо ниво на паразити во цревата, соопштиле лекарите. Докторите велат дека пациентот е во стабилна состојба – но огромниот број на црви во неговото тело ги инфицираат раните и ја влошуваат неговата здравствена ссостојба. Се смета дека неговата состојба дава …

Повеќе »