Tag Archives: опасности

Седум супернамирници кои можат да бидат опасни ако се консумираат во прекумерни количини

Терминот „суперхрана“ првпат беше употребен за промовирање на здравствените придобивки од јадењето банани во почетокот на дваесеттиот век. Денес, зборот суперхрана се користи за да се опише секоја храна што има многу здравствени придобивки, особено онаа што содржи многу хранливи материи и малку калории. Иако има многу придобивки од конзумирањето …

Повеќе »

Германски вирусолог порачал дека вирусот нема да не напушти: „И’ догодина ќе мораме да се вакцинираме!“

Шефот на германскиот независен советодавен панел за вакцинација, вирусологот Томас Мертенс, вчера изјавил дека е многу веројатно дека сите ќе треба да се вакцинираат следната година против ковид 19. Мертенс за новинската група „Фанке“ изјавил дека во моментов нема информации за тоа кога ќе бидат потребни дополнителни „засилувачки дози“, а …

Повеќе »

Како да уживате во кафето и да не си го загрозите здравјето?

Кафето се користело како лек од исцелителите во Африка и Арабија, а британските лекари во XVI век тврделе дека овој пијалок може да предизвика вртоглавица, малодушност и несоница, но она што денес со сигурност го знаеме е дека кафето треба да се ужива умерено. Пијалок со повеќе од илјада состојки …

Повеќе »

Ова е НАЈЗДРАВИОТ ПРИРОДЕН ПРОИЗВОД а волку смеете да го внесете дневно

Медот од дамнина се смета за еден од најздравите природни производи за организмот, но не треба да се претерува, советуваат експертите. Ангела Лемонд, нутриционист за „Womens Health“, вели дека не е потребно да се претерува со конзумирањето на мед, бидејќи освен што е здрав за нашето тело, содржи и многу …

Повеќе »

Заблуди за холестеролот: Кога е всушност штетен за срцето?

Холестеролот со години е поврзан со поголем ризик од кардиоваскуларни болести. Сепак, таа врска е доста сложена – не секоја храна богата со холестерол нужно ќе го зголеми нивото на „лош“ холестерол во крвта. Животните, како и луѓето, произведуваат холестерол, што е корисно за многу важни функции во телото – …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нетрпелив возач на „БеЕмВе“ ги менувал лентите па завршил во оградата

За среќа, никој не бил сериозно повреден. Познатата приказна доби уште едно издание, овој пат на автопатот во Калифорнија. Камерата од автомобилот го доловува сообраќајот однапред и многу брзо можете да забележите BMW Серија 5 чиј возач вози побрзо од другите учесници. А за да одржува просек со голема брзина, …

Повеќе »

ПОГОЛЕМО ВНИМАНИЕ: Третина од пациентите починати од корона имале дијабетес

Од самиот почеток на пандемијата на коронавирусот, луѓето со дијабетес се означени како многу ризична група за развој на тешки форми на инфекција, особено ако нивото на шеќер во крвта е лошо регулирано, но исто така и ако имаат придружни болести, како што се кардиоваскуларни и на бубрезите. Луѓето кои …

Повеќе »

(ВИДЕО) 12. страшни работи кои ги снимиле надзорните камери

Многу луѓе не ги проверуваат своите камери за надзор многу често. Можеби е уште подобро, затоа што понекогаш е полесно да не знаеме кога се случуваат некои морбидни работи пред нашите носови. Овие надзорни камери снимиле сцени кои според сите дефиниции на тој збор можат да се наречат застрашувачки. Фото: …

Повеќе »

ТИНИТУС – Само непријатност или нешто поопасно: Зошто ни зуи во ушите и дали е тоа опасно?

Околу 10% од возрасните имаат некаква форма на тинитус – пулсирачки, отежнато дишење, шушкање, крцкање, шумолење вода, свиркање и слично. И, може да биде многу непријатна и вознемирувачка сензација, но што се крие зад тоа?! Прогнозата на зуењето зависи од причината и видот. Кои се причините за тинитус? Зуењето се …

Повеќе »