Tag Archives: опасности

Ова се знаци дека имате НИСКО НИВО НА ШЕЌЕР ВО КРВТА: Внимавајте, може да биде МНОГУ ОПАСНО

Повеќето луѓе го поврзуваат дијабетесот тип 2 со постојано висок шеќер во крвта, но, како што објаснила д-р Ефтимија Кара, ендокринолог во болницата „Принцес Греј“, нискиот шеќер во крвта исто така може да биде сериозна закана. Дијабетесот тип 2 е честа состојба во која телото не успева да го стабилизира …

Повеќе »

КАРДИОЛОГ ПРЕДУПРЕДУВА: Оваа висина на „долниот“ крвен притисок е знак дека ви се заканува срцев удар!

Во повеќето случаи, кога стануваме или се исправуваме и го мериме притисокот со уредот, горниот притисок малку ќе опадне. Но, ако помалиот притисок добива поголема вредност, тоа значи дека сте во опасност да добиете срцев удар Зголемениот крвен притисок во одредени положби може да биде сигнал дека се приближува срцев …

Повеќе »

Арктичкиот мраз се топи со застрашувачка брзина – 50. сантиметри за две години

Новите сателитски податоци открија дека Арктикот се топи со алармантна брзина поради вишокот топлина што се создава од емисиите на гасови со ефект на стаклена бавча. Повеќегодишниот морски мраз на Арктикот беше приближно 50. сантиметри потенок во 2021. година отколку во 2019. година. Тоа значи дека мразот се стопил за …

Повеќе »

Автор на проектот за „саркофаг“ во Чернобил: „Не може да издржи артилериски напади, никако!“

ВЈЕНЧЕСЛАВ НОВАК, поранешен директор на ЕБОР задолжен за изградба на саркофагот над Чернобил, од Лондон во живо известувал во програмата на емисијата N1 Studio за да открие каква опасност се заканува во случај саркофагот да биде оштетен. Тој истакнал дека саркофагот не може да издржи артилериски напади. „Апсолутно не. Тоа …

Повеќе »

Омикрон сој А до Ш – што знаеме досега за оваа варијанта на коронавирус?

Денеска и официјално беше потврдено дека омикрон сојот на коронавирус пристигна во соседството, поточно во Србија. Иако за тоа се пишуваше во последниот месец, научниците тврдат дека се уште не ја разбираат оваа верзија на вирусот, но дека засега не дава посилни симптоми од сојот на делта. Првите извештаи за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Научници: Се случуваат драматични промени на „Глечерот на судниот ден“

НАУЧНИЦИТЕ предупредуваат на драматични промени на еден од најголемите глечери на Антарктикот и најавуваат дека овие промени може да доведат до сериозни последици во следните пет до десет години. Тие велат дека пловечкиот дел од глечерот Твајтс, кој досега бил релативно стабилен, би можел „да се скрши како шофершајбна од …

Повеќе »

Осум работи опасни за вашата врска: Измамата не е меѓу нив

Многу луѓе мислат дека изневерувањето е најголемата неволја што може да ја имаат партнерите во врската, но има работи кои се уште поопасни за иднината на врската од изневерувањето. 1. Лажење и криење работи од партнерот Дури и ако ја избегнувате вистината за да не го повредите или разочарате партнерот, …

Повеќе »

СЗО ОБЈАВИ: Омикрон откриен во 38 земји, нема смртни случаи

Варијантата ОМИКРОН на корона вирусот е откриена во најмалку 38. земји во светот, но сè уште не е регистриран смртен случај, објави Светската здравствена организација (СЗО). СЗО предупреди дека може да поминат неколку недели за да се утврди колку е заразна оваа варијанта, дали предизвикува посериозна болест и колку се …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЗО: „Ризикот од омикрон е висок, може да има тешки последици!“

Ризикот од новооткриената варијанта на омикрон е висок, објави СЗО. Во својата изјава утринава, СЗО даде некои инструкции до земјите-членки во врска со појавата на нов вид. СЗО вели дека постои голема веројатност за понатамошно ширење низ светот. 🆕 Technical paper on the #COVID19 variant of concern, Omicron. It includes …

Повеќе »