Tag Archives: опасно

(ФОТО) Најмногу туристи доаѓаат преку лето: Ова е најопасна патека за планинарење

Ако сакате адреналинска треска и планинарење, тогаш најопасната патека во Кина е вистинската работа за вас. Оваа патека води до древни таоистички храмови во кои се изучуваат кинески боречки вештини. Хуа планина се наоѓа во близина на Хуаин во провинцијата Шенси, тоа е една од петте големи планини во Кина …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Убивало за неколку секунди: „Слоново стапало“ е најопасната работа во Чернобил

Иако минале две недели од емитувањето на последната епизода од хит серијата „Чернобил“, светот и понатаму е „залуден“ со нуклеарната катастрофа и се што има врска со тоа. Туристите побрзале во Припјат, инфлуенцерите се сликаат голи во Зоната на исклучување, а многумина сериозно се заинтересирале за нуклеарната физика. Последните денови …

Повеќе »

(ВИДЕО) Изгледа како рај на земјата, со прекрасни плажи и вегетација, но од овој остров никој не се вратил жив!

Прекрасниот тропски остров Северен Сентинел всушност е едно од најопасните места на нашата планета. Американскиот мисионер Џон Чау неодамна бил убиен од членовите на племето Сентинел, кога со кану пристигнал на нивниот остров. Шив Висвантан, експерт за социјални науки, рекол дека островот не е отворен за туристи и дека станува …

Повеќе »

(ФОТО) Новак Ѓоковиќ тешко болен:Познат светски лекар предупредува за пореметувањето кое „го уништува“ тенисерот!

Доктор Јирг Хезли тврди дека Ѓоковиќ има орторексија и дека психички е зависен од здрава исхрана. Новак Ѓоковиќ се разболел од пореметување во исхраната кое се заканува да му го уништи животот, тврди признатиот швајцарски нутриционист Јерг Хезли. Дијагнозата која Швајцарецот му ја поставил на познатиот тенисер е болест кој …

Повеќе »

(ФОТО) Опасен бакнеж на мајката: На бебето цело тело му е во страшен херпес!

Нема поголема љубов од онаа помеѓу мајката и бебето,но поради претпазливост некои работи, како бакнување во уста, треба да се одбегнуваат. Тримесечно бебе од мајката добило херпес по целото тело и завршило во болница… Мајката која редовно го бакнувала своето новороденче во уста го заразила со херпес, кој се манифестирал …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Гори Лос Ангелес: Славните личности се иселуваат од Холивуд

Градот се задушува во густ чад откако гигантски пожар избил, во понеделникот, во округот Вентура, северно од Лос Ангелес… Неколку илјади калифорниски пожарникари деновиве се борат со пожари северно од Лос Ангелес каде што властите наредиле евакуација на жителите од неколку квартови. Жителите на населбите помеѓу Малхоленд Драјв на северот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Топ 10. авионски опасни слетувања

Влегувањето во авион ни донесува и една непознаница – каков ќе биде летот и дали ќе им проблеми при патувањето. Но, колку и да е безбеден летот, понекогаш пред пилотите се поставуваат неизводливи искушенија – да слетаат на недоволно добра писта. Погледнете ги десетте најопасни авионски слетувања:

Повеќе »