Tag Archives: олимписки игри

(ФОТО) После две години видена љубовницата на Путина, која наводно родила близнаци

Поранешната руска гимнастичарка и освојувачка на златен олимписки медал, Алина Кабаева, ја немаше во јавност од 2018. година. Во тоа време, руските медиуми објавија дека таа била во вториот месец од бременоста и наводно родила близнаци во болница во Москва. View this post on Instagram A post shared by 𝔸𝕝𝕚𝕟𝕒 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Срамен потег на Французинот: Ги срушил шишињата за никој друг да не пие вода

Атлетските натпревари на Олимписките игри традиционално завршиваат со Маратонот, а златото околу вратот го стави Елиуд Кипчоге. Тој беше убедливо прв пред Абди Наге од Холандија и Башир Абди од Белгија. Меѓутоа, покрај победникот, трката ја одбележа и инцидент во кој учествуваше француски маратонец. Морад Амдуни беше главниот актер во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вака бившите школски колеги ја прославиле победата на олимпискиот првак – видеото е ХИТ!

Ученици од градот Бризбејн во Австралија станаа интернет хит откако беше објавена снимка од нивната прослава за освојување на златото на нивниот поранешен колега на Олимписките игри во Токио. Пливачот Зак Стубли-Кук освои злато и го собори олимпискиот рекорд во дисциплината 200 метри градно, на големо задоволство на неговите поранешни …

Повеќе »

(ФОТО) ЛОИ: Зверев се распадна по освојувањето на златото

Александар Зверев, руски тенисер кој игра под германско знаме, го победи Карен Хачанов со 6:3, 6:1 во финалето на Олимписките игри. Во полуфиналето, Зверев сензационално сврте против Новак Ѓоковиќ, а потоа следеше меч за злато, во кој немаше дилема. Зверев „пукаше“ од самодоверба, ваква можност не се пропушта, па стигна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Откриена емотивната преписка помеѓу Новак и Срѓан Ѓоковиќ пред Токио:„Му реков да не оди на Игрите, неговиот одговор ме затекна…“

Најдобриот тенисер на светот пристигна во Токио за да се доближи до Златниот слем, освојувајќи ги четирите Грен слема и Олимписките игри истата година. Претходно оваа година, тој беше најдобар на Австралија опен, Ролан Гарос и Вимблдон, а во Токио доминираше до средината на вториот сет од полуфиналето против Германецот …

Повеќе »

Ѓоковиќ остана без медал, загуби од Каренјо Буста во драматичен меч за бронза, а мечот во мешани двојки го предаде

Новак Ѓоковиќ остана без медал на Олимписките игри. Најдобриот светски тенисер вчера загуби во полуфиналето од Германецот Александар Зверев, иако го освои првиот сет, а имаше брејк предност во вториот сет. Денеска во драматичен меч за бронза беше поразен од Шпанецот Пабло Карен-Буста со 6:4, 6:7, 6:3. Во првиот сет, …

Повеќе »

(ФОТО) Дејан Георгиевски доживеа велелепен дочек во Скопје!“Благодариме Македонијо!“

Македонија дишеше во ритамот на Дејан на олимписките игри…Секоја борба се очекуваше и доживуваше со многу емоции а посебно финалната која нему и на нашата земја и го донесе најголемиот успех на ЛОИ – сребрен медал. Македонскиот теквондист Дејан Георгиевски го донесе среброто од Токио. 22-годишниот борец кој стана нашиот …

Повеќе »

Ништо од руското полуфинале: Каренјо го запре Медведев

Шпанецот Пабло Каренјо Буста се пласираше во полуфиналето на Олимписките игри, елиминирајќи го претставникот на Рускиот олимписки комитет Данил Медведев. Каренјо Буста славеше во два сета, во првиот со убедливи 6:2, во вториот се играше тај-брејк. Шпанецот успеа да ја искористи првата меч топка и се пласираше во полуфиналето, каде …

Повеќе »

Ѓоковиќ „уништува“ се пред себе – падна и Нишикори: Уште два натпревари до златото!

Најдобриот тенисер на планетата, Новак Ѓоковиќ, ја продолжува кампањата за првиот златен медал во кариерата на Олимписките игри во Токио, а ривал во четвртфиналето в четврток му беше Јапонецот Кеи Нишикори. Резултатот беше 6:2, 6:0 во сетови по седумдесет минути игра на „Тенискиот парк Аријаке“ во Токио. Ова беше 19. …

Повеќе »