Tag Archives: олеснување

ТРИКОВИ НА ДОМАЌИНКИТЕ – Бебешката пудра ги решава најлошите проблеми во куќата: Еве за што можете да ја користите

Колку и да звучи неверојатно, пудрата за бебиња е совршен лек за неколку домашни проблеми Популарната беби пудра има многу поширока примена од основната, односно првенствено нега на кожата за бебиња и генерално возрасни кои страдаат од воспаление на кожата. Некои го нарекуваат талк, некои бебешка пудра, разликата е само …

Повеќе »

Можете да го спречите нападот на паника без лекови: Трикот со броење е најефикасен!

Покрај палпитациите на срцето, пецкањето во двете раце и чувството дека не можете да здивнете се јасни показатели дека треба да се консултирате со лекар или психотерапевт, подолу ви претставуваме како што побрзо да откриете напад на паника, а потоа и која е „прва помош“ додека не посетите стручно лице. …

Повеќе »

Сè повеќе луѓе боледуваат од СИНДРОМ НА СОГОРУВАЊЕ: Работата може да ве доведе до оваа состојба!

Стресниот живот може да доведе до овој синдром Синдромот на исцрпеност е резултат на сè позафатен живот – ако имате многу обврски, хронично сте под стрес, постојано напнати и имате премногу рокови кои брзате да ги исполните, лесно може да се случи да се „согорите“. Овој синдром е синоним за …

Повеќе »

Зошто се чувствуваме уморни на сонце? Овој феномен има објаснување!

Најдобар начин да го искористите убавиот и сончев ден е да бидете надвор. Сепак, ова може да предизвика одредени проблеми. Може да добиете сончев удар, топлотен удар на екстремни температури, а откако ќе поминете еден ден на сонце, може да се чувствувате преуморни иако не сте направиле ништо напорно. Причината …

Повеќе »

(РЕЦЕПТИ) ПРИРОДНО – ЕЛИМИНИРАЈТЕ ЈА УРИЧНАТА КИСЕЛИНА ОД ТЕЛОТО: 3 народни лекови за гихт

Гихтот е многу опасна и упорна болест, затоа третирајте ја сериозно. Придржувајте се до советите на вашиот лекар. Насобирањето на урична киселина може да предизвика болки во зглобовите, па дури и гихт. Еве неколку совети за отстранување на мочната киселина од телото. Гихтот е воспалителна форма на артритис која добива …

Повеќе »

Сè што треба да знаете ако имате проблеми со прекумерното потење: Трикови и совети кои ќе ве спасат!

Тропските вруќини можат да го влошат овој проблемПрекумерното потење се нарекува хиперхидроза и е здравствен, но и естетски проблем. Причините за појава на хиперхидроза можат да бидат различни – може да биде последица на дијабетес, нарушувања на тироидната жлезда, менопауза итн. Точната дијагноза ја поставува лекар.Се’ повеќе луѓе кои засилено …

Повеќе »

Евтиниот пијалок и каша го решаваат проблемот со камењата во бубрезите

Секој кој го доживеал ова непријатно искуство знае колку боли камен во бубрегот. Камењата во бубрезите (уролитијаза) се формираат од кристали кои се акумулираат во урината и се собираат на внатрешните површини на бубрезите. Ова е едно од најболните искуства, а статистиката покажува дека повеќе ги погодува мажите отколку жените. …

Повеќе »

СТРЕС НА РАБОТА – Пет начини да се ослободите од стресот на работа

Лесни и едноставни вежби кои значително ќе ви помогнат да се опуштите на работа… Стресот на работа станаа наше секојдневие, особено ако работата е поодговорна. Постојаните телефонски разговори, роковите, напнатата атмосфера и други ситуации ни ја трошат енергијата. Притисокот што ова го создава врз нас несомнено ќе ја намали нашата …

Повеќе »

Како да ги смирите алергиите и да ја спречите нивната појава!

Се повеќе луѓе страдаат од алергии. Се појавуваат алергиски симптоми, како кивање, чешање на носот и грлото, секреција на бистра, воденикава течност и кашлање, кои настапуваат ненадејно и траат онолку долго колку што личноста е експонирана на алергенот. Честопати, овие симптоми се придружени и со зацрвенети и насолзени очи, односно …

Повеќе »