Tag Archives: охрид

(ВИДЕО) ДА ГО ЦЕНИМЕ СВОЕТО: За попладневно уживање!

МАКЕДОНСКОТО е најдобро! Видеото е од Охридски Летен Фестивал 8. август 2019. година Изведба на “Танго до Балчак” на Дуке Бојаџиев, Бранислав Николов и Каролина Гочева. Изведба која ќе ја преслушате неколку пати. Уживајте! МАКЕДОНСКОТО е најдобро! Дуке Бојаџиев- piano/vocals Исмаил Лимановски – clarinet Мартин Ѓаконовски – contrabass Костас Анастасиадис …

Повеќе »

Жељко Бебек со видео ја поканува публиката на концертите во Охрид и во Битола

Видео поздрав од легендарниот Жељко Бебек, по повод претстојните концерти кои ќе се одржат овој викенд: 21.08- Антички театар, Охрид 22.08- Хераклеа, Битола Не пропуштајте ја можноста да ги слушнете големите хитови на Бијело Дугме и хитовите од соло кариерата на Бебек во Охрид и во Битола. Билетите во строго …

Повеќе »

(ВИДЕО) Фејсбук беше во шок: Луда журка во Градиште во Охрид – Корона? Мува не ги лази!

Видеото од ИДНИНАТА на Македонија како „се журка“ во Градиште, Охрид, вчера масовно се ширеше по Фејсбук, а и коментарите беа – НА НИВО! Впрочен како и што следи за она што се гледа на кусото видео – млади луѓе, може да ги наречеме и толпа кои се однесуваат како …

Повеќе »

АВАЛОН НАЈАВУВА: Херојот на нашето време, Дарко Рундек, конечно во Охрид – OPEN AIR

По ослободувањето „на границите“ за концерти АВАЛОН продукција со ново соопштение: „После концертот на Амира Медуњанин задоволство ни е да ви го најавиме нашиот втор проект во Античкиот театар во Охрид. На 15-ти август ќе настапи Дарко Рундек со својата екипа којшто конечно ќе има концерт на вистинското место како …

Повеќе »

„Авалон“ најавува ексклузивен концерт на Амира Медуњанин во антички театар во Охрид на 9. август – за само 1.200 посетители!

Од Авалон продукција соопштуваат за првиот концерт што ќе го организираат според нови „короан услови“… „Драги пријатели, Огромно задоволство ни е да ви го најавиме првиот проект од концертите што ќе ги организираме овој август и септември под веќе изготвените и одобрени протоколи за организација на концерти во земјава. Најголемата …

Повеќе »

(ФОТО) РЕАКЦИЈА НА ЕФТО ПУПИНОВСКИ – МАКЕДОНСКИ ФЕНОМЕН: Самиот да се ставаш како граѓанин од ВТОР ред!

Ефто Пупиновски на 31. декември пееше на плоштадот во Охрид каде со граѓаните на македонскиот бисер ја дочека новата 2020. година но и сите присутни во Охрид ги воведе во Новата… На својот профил на Фејсбук, Пупиновски објави реакција по повод третманот на македонските изведувачи во однос на оние кои доаѓаат …

Повеќе »

Утрово земјотрес ги вознемири жителите на Македонија: Епицентарот бил во Драч

Жители на Прилеп, Охрид, Битола па и Скопје утрово вознемирени постираа на Фејсбук за земјотресот кој ги разбудил… Земјотресот, кој рано утрово, околу 4. часот се почувствува и во Македонија, бил со епицентар во Албанија. Според првичните информации потресот бил со магнитуда од 6,6 степени по Рихтер е со епицентар …

Повеќе »

(ФОТО) КАКВА ФОРА: Албанскиот премиер зачудил со стајлингот на самитот во Охрид!

Претседателот на Србија – Александар Вучиќ, македонскиот премиер Зоран Заев и премиерот на Албанија, Еди Рама вчера се состанале во Охрид каде разговарале за полесно патување и работа на државниет граници на овие држави, а вниманието го украл Рама кој се одлучил за храбар стајлинг и на државничкиот состанок отишол …

Повеќе »

Вечерва во Охрид голема хуманитарна акција за лекување на Јана Арсовска

Во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид утре ќе биде одржан хуманитарен концерт под мотото „Заедно за Јана“ на кој ќе настапат Фолтин, Камелеон, Ѓоко Танески и Владимир Четкар. Триесет и тригодишната Јана Арсовска од Охрид е болна од многу редок карцином, адултен неуробластом за чие лекување двапати била …

Повеќе »