Tag Archives: одење

Што се случува во телото ако пешачите по половина час секој ден

Античкиот грчки лекар Хипократ го сметал одењето за „најдобар лек за човекот“. Бесплатно е, едноставно, не бара дополнителни трошоци и носи придобивки не само за вашето физичко, туку и ментално здравје. Зајакнување на мозокот Студијата спроведена на Универзитетот во Канзас покажала дека лесните аеробни вежби, како што е одење, го …

Повеќе »

(ВИДЕО) Невестата и нејзиниот татко се упатиле кон олтарот, продолжението на приказната никого не оставил рамнодушен

Несебичниот гест на таткото на невестата Келси Грифит никого не оставил рамнодушен. Имено, овој човек почнал да ја води својата ќерка кон олтарот, а потоа го изненадил нејзиниот очув и го замолил да му помогне. „Татко ми го изненади очувот барајќи од него да ни се придружи на одењето до …

Повеќе »

Три важни придобивки од одењето: Зошто е важно да бидете активни?

Важноста на одењето е голема за целокупната состојба на телото. Истражувањата покажуваат дека пешачењето може да согорува маснотии и да го подобри целокупното здравје. Постигнувањето одреден број дневни чекори помага да се подобри дневната физичка активност. Ако сакаме само да ја контролираме телесната тежина, одењето може да ни биде од …

Повеќе »

Мал трик пешачењето да ви биде како тренинг

Секојдневното пешачење е одличен сојузник за сите оние кои го ставаат здравјето на прво место. Дури и малите дневни движења, како на пример одење на работа, во комбинација со само 20. минути лесни вежби, го намалуваат ризикот од предвремена смрт. Се разбира, одењето не е само техника со која се …

Повеќе »

Еве колку треба да одите за да ослабнете: 7. правила за симнување на килограми со пешачење!

Најдобрата и најлесната форма на рекреација Зад нас се деновите кога уживавме во празничната трпеза. Поради тоа што малку се движевме, а јадевме исклучително калорична храна, дојде до зголемување на телесната тежина. Сега е вистинското време да се позанимавате со вашето тело, а најдобриот начин да го направите тоа е …

Повеќе »

(ФОТО) БИЛА ВО ТЕШКА СОСТОЈБА – Американка, поради корона вирус, во болница се лекувала половина година

Американката Дејна Хејр 196 дена поради коронавирус се лекувала во болницата. 67-годишната жена од Мичиген изјавила дека овој вирус целосно и го променил животот. Таа била меѓу пациентите кои најдолго се опоравувале од овој вирус. “Целосно го смени мојот живот. Целиот процес од моментот кога се заразив, потоа се сместив …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДЕВОЈЧЕТО НА КОЕ ЛЕКАРИТЕ МУ РЕКЛЕ ДЕКА НЕМА ДА ПРООДИ ги направила првите чекори!

ПРЕД ТРИ години Моли Винкот ја донела на свет својата ќерка Миа. Бебето е родено со две дупки во срцето, поради што долго време била на интензивна нега како бебе а исто така боледува од реткиот синдром Јоуберт, генетско нарушување во мозокот зпоради кое никогаш нема да може да оди …

Повеќе »

(ВИДЕО) Како Баз Олдрин го нокаутирал „кретенот“ кој му рекол дека не одел по Месечината?

На 20. јули 1969. година Баз Олдрин се придружил на Нил Армстронг за да стане еден од првите луѓе на Месечината. Тоа е подвиг за кој поголемиот дел од популацијата може само да сонува. Но, ако го прашате овој теоретичар на завера дали Олдрин всушност бил на Месечината или на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Неверојатно: Старица секој ден правела по 3.000 чекори во станот и ослабнала 55.килограми

Некој да ви каже дека можете да ослабнете 55. килограми само со одење по дневната соба, не би поверувале… Џесика Слоутер (86) од Сент Луис во Мисури, САД, успеала да загуби толку килограми, без било каква диета и макотрпно вежбање. Имено, старицата декој ден правела по 3.000 чекори помеѓу кујната …

Повеќе »