Tag Archives: одбележување

50 ГОДИНИ ОД „КУМ“ НА СКОПЈЕ ФИЛМ ФЕСТИВАЛ: ПОНУДА ШТО ИСТОРИЈАТА НА ФИЛМОТ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА ОДБИЕ

Во рамките на годинешната програма на Скопје филм фестивал ќе биде одбележана 50-годишнината од првиот од серијалот „Кум“ (1972) во режија на Френсис Форд Копола. Главните улоги ги толкуваат Марлон Брандо, Ал Пачино, Џејмс Кан, Роберт Дувал, Роберт де Ниро, Дајан Китон, Бриџит Фонда,Софија Копола и други. Трите филмови од …

Повеќе »

(ФОТО) Владо Јаневски ќе пее, наместо Антониа Гиговска, на концертот за одбележувањето на Охридскиот рамковен договор

Иако од Министерство предводено од Артан Груби, на Фејсбук прво објавија дека пејачката Aнтонија Гиговска ќе настапи на прославата на Рамковниот договор на плоштадот Скендербек во Скопје, потоа ја избришаа објавата и на нејзино место беше посочено дека на концертот ќе пее Јаневски. Младата пејачка порача дека го откажала настапот, …

Повеќе »

СЕ ОДБЕЛЕЖУВААТ 59 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС ВО СКОПЈЕ

Секоја година овој датум, 26-ти јули, не потсетува на катастрофалниот земјотрес во 1963 година, на солидарноста на неговите жители, но и на солидарноста на светот кој сплотено ни помагаше во тие тешки и болни денови. Многу жители ги загубија животите под урнатините на Скопје, а голем број беа повредени. Традиционално …

Повеќе »

(ВИДЕО) Децата ги расплакале своите родители со изненадувањето за 67-годишнината од бракот

БРАк кој трае 67. години е вистински подвиг. Повеќето луѓе не живеат доволно долго за да бидат толку долго во брак, но има и такви примери, а една неодолива двојка која ја прославува 67-годишнината од бракот доби латрогателно изненадување од нивните деца што ги расплакало луѓето. Музичарот Даниел Морис објавил …

Повеќе »

Ги запознаваме ретките болести 2022 – Мултипла склероза кај детската популација/Pediatric multiple sclerosis (pediatric MS)

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година, четврта по ред, ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести. Да ги дознаеме предизвиците и проблемите со кои …

Повеќе »

ДОКАЗ ЗА ЉУБОВ: Дури шест милиони луѓе го изговориле судбоносното ДА на Денот на вљубените

Најдобар ден да запросите некого или да се заколнете на вечна љубов Денот на вљубените, Свети Трифун, или во западната верзија Валентиново, се слави низ целата планета на истиот датум, 14. февруари. Ден полн со внимание, романтика, љубовни подароци и заљубени погледи. Дали знаевте дека дури шест милиони луѓе се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Корона вирусот го спречи одбележувањето на роденденот на Горан Стефановски: Емотивно видео од соработниците и пријатели на македонскит драматург

Со цел достоинствено одбележување на роденденот на драмскиот писател, изработено е видео во кое дел од неговите блиски соработници и пријатели говорат за големината и значењето на Стефановски. На денешен ден, пред 68. години во Битола е роден Горан Стефановски. Состојбата предизвикана од кризата со корона вирусот, го спречи одржувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Легенда која уште живее: На денешен ден пред 37 години е роден Тоше Проески

Македонија денеска одбележува 37 години од раѓањето на најголемата македонска музичка ѕвезда, Тоше Проески. Тодор Проески – Тоше е роден на 25.ти јануари во 1981.та, а својот музички талент го покажал уште во 1992. година, кога настапувал со песна на влашки јазик на фестивалот “Златно славејче”. Својата музичка кариера, Тоше …

Повеќе »