Tag Archives: очила

(ФОТО) 13. модни совети кои ќе ви бидат драгоцени цел живот

И покрај варијабилноста и трендовите, некои модни совети секогаш функционираат. Како да се комбинираат боите и моделите, и каква е улогата на пропорциите? Откријте клучни детали што ќе ви помогнат секогаш да изгледате тип-топ. Избегнувајте впечатливи детали Комбинацијата на модни детали и впечатлива облека може да создаде сосема спротивен ефект …

Повеќе »

(ФОТО) Лекар открил трик со кој се спречува замаглување на стаклата на очилата додека се носи маска

Решението е прилично едноставно. Сè што ви треба е обичен фластер Секој што носи очила со диоптер додека носи маски на лицето се соочил со проблемот на „замаглено стакло“. Како да се спречи „замаглување на очилата“ стана предмет на бројни дискусии и еден лекар најде начин кој е ефикасен. Д-р …

Повеќе »

(ФОТО) Меси донирал очила од 4.600 евра на слеп навивач на Арсенал

ЛИОНЕЛ Меси донирал очила од 4.600 евра на слеп навивач на Арсенал. Аргентинецот започнал соработка со израелската компанија OrCam Technologies и во споменатото партнерство се обидува да го сврти вниманието кон предизвиците со кои се соочуваат слепите и лицата со слаб вид. Мајки, 10-годишен слеп навивач на Арсенал од Лондон, …

Повеќе »

Водечкиот американски виролог, д-р Фаучи открива што уште, покрај заштитната маска, е потребно за комплетна заштита од Ковид-19!

„Единствено ова може да ви обезбеди целосна заштита“, истакнува д-р Фаучи. Д-р Ентони Фаучи, главниот советник во владата во САД за борбата против коронавирусот и директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, во средата предложил Американците да размислат за носењето очила или пак „штит“ за лицето за да …

Повеќе »

(ФОТО) Очила, меки или тврди леќи: Разлики и позитивни работи!

При изборот на помагало за коригирање на видот првиот критериум треба да биде нивниот здравствен ефект,а не естетика и комоција.Лекарите истакнуваат дека секогаш треба да се избере помагало кое најдобро ќе ја коригира острината на видот. Се’ повеќе луѓе (делумно и поради големиот број часови минати покрај екранот, телевизиски или …

Повеќе »