Tag Archives: оброци

ЗДРАВА ИСХРАНА – Дневна исхрана со 12 ОБРОЦИ: Одлична за здравје и го продолжува животот

Треба да додадете прехранбени производи во вашата исхрана за да си ги дадете најдобрите шанси да уживате во подолг и поздрав живот Секојдневната исхрана е план на исхрана кој вклучува максимална потрошувачка на овошје, зеленчук, грав, интегрални житарки и јаткасти плодови, а истовремено се намалува внесот на месо, млечни производи, …

Повеќе »

Кога се гладни, најдолговечните луѓе на светот посегнуваат по оваа храна

СИНИ зони се местата со најголема концентрација на стогодишници познати по најздравите навики. Додека генетиката најверојатно игра улога во очекуваниот животен век во овие региони, истражувањата покажаа дека не треба да се занемарат ниту движењето, социјалните односи, нивото на стрес и исхраната. Најголемиот оброк во денот во сините зони е …

Повеќе »

(ФОТО) ЛИЧНО ИСКУСТВО – 10. НАЧИНИ ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА НИВОТО НА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА

Долготрајното покачено ниво на шеќер (гликоза) во крвта предизвикува оштетување на клетките, првенствено малите и големите крвни садови. Како резултат на тоа, функцијата на важни органи е оштетена. Најчесто се засегнати очите, срцето, бубрезите, мозокот. Џеси Иншаспе станала експерт за шеќер по тешката несреќа што ја доживеала на 19. години. …

Повеќе »

16 правила на француската диета: Овој режим е одговорен за нивната витка фигура и може да се „истопи“ до 15 килограми за еден месец!

Тука лежи одговорот на прашањето – “зошто Французинките не се дебелеат?!” Заводливите и витки Французинки, чија животна филозофија е „joie de vivre“, односно задоволството на живеењето, значи дека тие јадат со главата, а не со стомакот. Уживаат во храната, виното, чоколадото, не се дебелеат. Миреј Гилијано, авторка на книгата „Зошто …

Повеќе »

(ФОТО) Гледате ли кој оброк е поздрав? Се чинат идентични, а се разликуваат во 300. калории!

Едноставните и мали промени можат да направат голема разлика и да ве доведат до посакуваната линија. Ова е пораката на диететичарот Паула Норис која покажала дека навидум идентични оброци може да варираат од 300. до 500 калории. Таа на Инстаграм објави фотографии од две, на прв поглед, еднакви чинии полни …

Повеќе »

(ВИДЕО) НИ ТРЕБААТ ЛУЃЕ КАКО НЕГО – Хуманоста на Џерард Батлер: Помогнува дневно да бидат нахранети 1,5 милион деца!

Познатиот актер е целосно посветен на фондацијата „Mary’s Meals“ која секој ден овозможува оброк за повеќе од 1,4 милиони деца во светот… Батлер, кој не сака многу да ја експонира својата работа во фондацијата туку го користи секој слободен момент да помогне, во видеото раскажува дека мајка му му зборувала …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е најлуксузната детска градинка на светот!

Плажа на затворено, карпести ѕид за качување, па дури и оброци подготвени од познат готвач, се само мал дел од она што луксузната детска градинка отворена во Нов Јужен Велс,Австралија, го нуди. Градинката на иднината, како што се нарекува, ги задоволува сите барања на денешните родители. Децата имаат можност да …

Повеќе »

(ФОТО) Откријте ја тајната на совршениот изглед на Џенифер Анистон

Општо е познат фактот дека Џенифер Анистон ужива во здравиот живот и внимава на здравата исхрана…Таа неодамна открила рецепт за јадење во кое ужива неколку пати неделно. Една од најубавите холивудски глумици со години не го менува својот изглед, а нејзината линија е беспрекорна. Општо е познат фактот дека Џенифер …

Повеќе »