Tag Archives: облакодер

(ВИДЕО) Новиот облакодер во Дубаи ќе биде чудо на архитектурата

Дубаи е град на луксуз и облакодери, а сега ќе добие вистинско чудо на архитектурата. Турските архитекти планираат да изградат висока зграда што ќе може да се врти. Генијалците од турското студио „Hayri Atak“ дизајнираа облакодер што потсетува на некаква креација од филмови со научна фантастика. Инспириран од ветерници, облакодерот, …

Повеќе »

(ФОТО) Облакодер со дупка или гигантска скулптура? Градба од 210. метри од која е тешко да се тргне погледот!

Името го добиле по конците што ги градат мускулните влакна во телото, па не е ни чудо што изгледа дека зградата „се врти“ исто како нив. Во иднина, Sarcostyle може да стане голема туристичка атракција во Њујорк – град што го посетиле дури 66. милиони домашни и странски гости во …

Повеќе »

(ФОТО) ВО ГЕРМАНИЈА „ПАДНАЛ“ францускиот „спајдермен“: Се искачил на 154. метри висока зграда, а кога се симнал му ставила лисици!

Алан Робер (57), познат како француски „пајак-човек“, бил уапсен во саботата попладне, откако се качил на Скајпер  кулата во Франкфурт. Французинот кој без сигурносна опрема се искачува на боблакодери низ целиот свет, се качил на зграда висока 154. метри за само половина час. Собраната публика го снимала од земја, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трејлер за новиот акционен филм со Двејн Џонсон:„Skyscraper”

По завршувањето на американскиот Супер Боул, за прв пат беше прикажан трејлерот за најновиот филм со Двејн Џонсон, „Облакодер” (“Skyscraper”). Вил Форд или Двејн Џонсон е главната ѕвезда на филмот, односно поранешен ФБИ агент кој сега работи како обезбедување на облакодерот. Неговото семејство е заробено на 240. спрат, а истовремено …

Повеќе »