Tag Archives: облакодер

(ВИДЕО+ФОТО) Зградата погодена на почетокот на војната стана симбол на ужасот. Погледнете ја денес

БЕШЕ Сабота, 26 февруари 2022 година, третиот ден од руската инвазија на Украина. Светот сè уште беше во неверување дека некој извршил инвазија од ваков размер во Европа, најголем од Втората светска војна. Русите, откако со месеци го лажеа светот дека не се подготвуваат за војна, два дена претходно, на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брус Вилис по 34. години го прекршил ветувањето!

Брус Вилис ја прослави 34-годишнината од првиот филм од серијата „Умри машки“ (1988), во кој го играше детективот Џон Меклејн, со посета на облакодерот „Фокс Плаза“ во Лос Анџелес. Тој облакодер во филмот служел како локација за деловната зграда „Накатоми Плаза“. Со оваа посета Вилис го прекрши ветувањето на Меклејн …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се срушил облакодер во Мајами!

Дванаесеткатница, синоќа, делумно се сруши во Мајами, а на местото на несреќата има 80 противпожарни единици, објави противпожарната служба на Мајами на Твитер. Не е познато колку луѓе имало во зградата, но локалните медиуми јавуваат дека под урнатините има крици. Снимките од местото на настанот покажуваат улица полна со остатоци …

Повеќе »

(ВИДЕО) Моментот кога еден од највисоките кинески облакодери почнал да се ниша

Високиот облакодер „СЕГ Плаза“ висок скоро триста метри необјасниво започнал да се ниша околу 13. часот по локално време, а евакуацијата на луѓето внатре била веднаш извршена, додека минувачите на околните улици гледале зачудено. Агенцијата за управување со вонредни состојби истражувала што предизвикало облакодерите во областа Футијана во Шенжен да …

Повеќе »

(ФОТО) Облакодер со дупка или гигантска скулптура? Градба од 210. метри од која е тешко да се тргне погледот!

Името го добиле по конците што ги градат мускулните влакна во телото, па не е ни чудо што изгледа дека зградата „се врти“ исто како нив. Во иднина, Sarcostyle може да стане голема туристичка атракција во Њујорк – град што го посетиле дури 66. милиони домашни и странски гости во …

Повеќе »

(ФОТО) ВО ГЕРМАНИЈА „ПАДНАЛ“ францускиот „спајдермен“: Се искачил на 154. метри висока зграда, а кога се симнал му ставила лисици!

Алан Робер (57), познат како француски „пајак-човек“, бил уапсен во саботата попладне, откако се качил на Скајпер  кулата во Франкфурт. Французинот кој без сигурносна опрема се искачува на боблакодери низ целиот свет, се качил на зграда висока 154. метри за само половина час. Собраната публика го снимала од земја, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Трејлер за новиот акционен филм со Двејн Џонсон:„Skyscraper”

По завршувањето на американскиот Супер Боул, за прв пат беше прикажан трејлерот за најновиот филм со Двејн Џонсон, „Облакодер” (“Skyscraper”). Вил Форд или Двејн Џонсон е главната ѕвезда на филмот, односно поранешен ФБИ агент кој сега работи како обезбедување на облакодерот. Неговото семејство е заробено на 240. спрат, а истовремено …

Повеќе »