Tag Archives: обичаи

Утре е Мала Богородица – голем православен празник: Што се прави, а што не смее да се прави на 21. септември обележан со црвени букви!

Бидејќи ова е празник на раѓање, мајките празникот го минуваат со децата, одбегнувајќи ги сите тешки работи… Македонската парвославна црква и нејзините еврници на 21. септември го одбелеѓуваат раѓањето ан пресвета Богородица, празник кој се нарекува и мала Богородица. Овој ден се одбележува во 36. големи празници во црквениот календар …

Повеќе »

(ФОТО) ЛУЃЕТО НЕ ПРЕСТАНУВААТ НА СЕ ЧУДАТ – СВЕКРВАТА ПРЕД СИТЕ ГО МАВТАЛА КРВАВОТО ЗДОЛНИШТЕ НА НЕВЕСТАТА! Се појавиле фотографии од БИЗАРЕН обичај по првата брачна ноќ и многумина налутиле!

Прикажувањето чаршафи во раните утрински часови по првата брачна ноќ е вообичаена традиција на Кавказ, но и во други култури. Во строго патријархалните општества, овој архаичен обичај останал до ден -денес. Крвта на облеката или чаршавот обезбедува доказ за роднините дека брачната обврска е исполнета. Потоа, семејствата на младенците се …

Повеќе »

(ФОТО) КИНЕСКИ РОМЕО И ЈУЛИЈА – ВЕЧНА ЉУБОВ: Археолозите откриле гроб на прегрнати љубовници стар 1500 години – кај жената нашле нешто неочекувано!

Археолозите пронашле гробница во северна Кина со посмртни останки на двајца љубовници, кои биле прегрнати и заедно закопани пред повеќе од 1.500 години. Новото истражување на парот, кое беше откриено минатата година, сега покажува дека е можно жената, која имала метален прстен на малиот прст од левата рака, да се …

Повеќе »

Денес и утре е Задушница: Запалете свеќа и сетете се на оние кои веќе не се со нас!

Православните христијани, денес и во сабота ја празнуваат Задушница, а следниот ден Духовден. Празникот Задушница се одбележува во чест на душите на мртвите. На Задушница се сеќаваме на блиските лица кои се починати, ги посетуваме нивните гробови и палиме свеќи за покој на душата. Тоа е ден посветен на молитивите …

Повеќе »

Утре е Спасовден: Што треба да прават жените, а што не треба да прават мажите?

Православните верници на 17. мај годинава го прославуваат Спасовден, празник кој се одбележува 40. дена по Велигден, а десет дена пред Духови и секогаш е во четврток. За овој празник се врзани многу верувања и суеверија, кои во некои краишта се уште се почитуваат. За Спасовден се колеле јагниња, а …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најлуда свадба во Србија – извадил „зоља“ за да гаѓа јаболко 

Српските свадби ги следат низа обичаи, а еден е да се гаѓа јаболко со пушка. Сепак, сватовите на свадба во еден српски регион решиле да го подигнат тоа на ново ниво, па наместо пушка, тие не користеа ништо помалку од -зоља! Видеото, кое стана вирално на социјалните мрежи, ја покажува …

Повеќе »

Утре е Ѓурѓовден: Што не треба да направите на овој ден?

Православните верници утре го прославаат Ѓурѓовден, празникот кој е врзан со најголем број обичаи што постојат во народното верување. Овој светец се смета за граница меѓу зимата и летото, празник врзан за здравјето на домашните, женачката, плодност на стоката и добри посеви. Главен обичај е плетење венец од билки, миење …

Повеќе »

Зошто на Велигден не треба да се оди на спиење пред полноќ?

За христијанските верници Велигден е најголемиот празник затоа што потсетува на денот на Христовото воскресение по распетието. Овој ден е придружен со разни обичаи, од кои некои се многу интересни. Легендата вели дека наутро на Велигден, треба да се измиеме со вода во која се натопуваат дренка, босилек и црвено …

Повеќе »

Денеска верниците ја одбележуваат Велика Сабота: Задолжително направете некое добро дело, а еве што НИКАКО НЕ ТРЕБА ДА ПРАВИТЕ!

Велика сабота е дека кога Христос се симнал во Адот за да на мртвите им проповеда Евангелие, и поради тоа се одбележува во молитва и тишина. Во светата и Велика Сабота го празнува боготелесното погребение и слегувањето во адот на Господа Бога и Спасителот Исуса Христа, преку Кого нашиот род …

Повеќе »