Tag Archives: новинар

(ФОТО) БЕЗ ВЛАКНА НА ЈАЗИКОТ – ТИЕ СЕ ПЛАЧЛИВА ВЕРЗИЈА НА КАРДАШИЈАНИ, НО СО ПОМАЛКУ МОЗОК! Познатиот водител БРУТАЛНО ги навредувал Хари и Меган: „Тие се лицемери и лажговци“

– Можеби мислите дека најголеми жртви во светот се несреќните луѓе од Украина или оние чии животи се уништени од пандемијата на коронавирус. Но не. Станува збор за богат и привилегиран пар, поранешни членови на кралското семејство – Меган Маркл и принцот Хари, пишува британскиот новинар Пирс Морган за New …

Повеќе »

ВО 47 ГОДИНА – На синоќешниот натпревар во Катар починал новинарот кој беше приведен на почетокот на СП поради дрес со бои на виножитото

Американскиот новинар Грант Вал починал во Катар на 47-годишна возраст на синоќешниот натпревар меѓу Холандија и Аргентина. Вал беше еден од најугледните американски спортски новинари, а колабирал во прес-центарот додека го гледал синоќешниот четвртфинален натпревар од Светското првенство. Веднаш бил префрлен во болница, но лекарите не успеале да му го …

Повеќе »

Почина новинарот Димитар Ќурчиев

Почина долгогодишниот новинар на „Нова Македонија“, еден од основачите на редакцијата „Екран“, дописник, уредник на „Скопска рубрика“ Димитар Ќурчиев. Веста за неговото заминување го соопшти семејството. е Од колегата се прости и Тимчо Апостоилов, долгогодишниот уредник на „Екран“ и добар пријател на Димитар Ќурчиев Фото: КИЦ

Повеќе »

(ВИДЕО) ГО ДОПИРАЛ СО СУРЛАТА – Слон вознемирувал новинар за време на снимање на прилог во Кенија

Кенискиот новинар Алвин Каунда имал некои проблеми додека снимал репортажа во градот Најроби. Каунда го сними овој сегмент во сиропиталиштето за слонови во Најроби и зборувал за начинот на кој персоналот се грижи за младите слонови. Меѓутоа, во еден момент почувствувал удар на рамото. Малото слонче потоа го допрело по …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со портпаролката Богданка Кузеска:„На децата им е кул што не сме во брак со Горан, ама ако се умни ќе се венчаме“

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, пред да влезе во политиката беше новинар. И денес за себе вели дека е новинар, иако работата како портпарол е поголем предизвик. На прашањето како е да се биде жена во политиката вели: „Потешко од тоа да си маж. Кога мажот е строг и ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Интервју – Антонио Димитриевски: Авторот на музичките манифестации „12 Величествени“ и „Марс“ тврди дека денес само еротиката „пали“!

Антонио Димитриевски 33 години е дел од македонските медиуми. Кариерата ја почна како новинар во весникот „Млад борец”, но стана популарен во 1990те кога ја водеше емисијата „Пулсирања” на Македонската телевизија. Работеше и на радио, а скоро десет години е уредник на порталот Вистина.мк. И по три децении откако се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со новинарката Цеце Николова: „Ме вознемирува повикот на мајка ми, не можам сега да бидам ќерка на жената која ме оставила!“

За животната приказна на новинарката Цеце Николова вреди да се зборува. На две години по пријава од граѓани, центарот за социјална грижа во Велес ја земале од татко ѝ алкохоличар, оти мајка ѝ ја оставила и си заминала. Дел од детството го поминала во згрижувачко семејство во село Манастирец и …

Повеќе »

РУСКИ НОВИНАР ЈА ПРОДАЛ НОБЕЛОВАТА НАГРАДА ЗА МИР: Наградниот медал продаден на аукција за рекордни 103,5 милиони долари

РУСКИОТ новинар Дмитриј Муратов, еден од минатогодишните добитници на Нобеловата награда за мир, го продал својот награден медал на аукција за рекордни 103,5 милиони долари за да собере пари за децата раселени од војната во Украина. Целиот приход од аукцијата, која се одржала во понеделникот на Светскиот ден на бегалците, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Зоки Фаци: „По операцијата од канцер долго не можев да ги прифатам лузните на телото!“

Зоран Василевски, познат како Зоки Фаци, со години важеше за еден од најконтроверзните естрадни новинари. Иако се повлече од телевизија, тој и понатаму привлекува внимание на социјалните мрежи, но и со јавните препукувања со луѓето од естрадата. Неодамна откри дека се оперираше од рак и ова речиси скроз му го …

Повеќе »