Tag Archives: нови сад

(ФОТО) ОТКРИЕНА ПРИЧИНАТА зошто е поместен гробот на Ѓорѓе Балашевиќ!

Гробот на Ѓорѓе Балашевиќ, кој почива на Градските гробишта во Нови Сад, бил преместен на десетина метри од првичното место каде што беше погребан, на местото каде што е направена семејната гробница, во сенка на четинари. „Ѓорѓе Балашевиќ беше префрлен во новоизградената семејна гробница, која во меѓувреме беше изградена со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕСТВАРНИ СЦЕНИ ОД НОВИ САД: Илјадници луѓе се простиле од Ѓорѓе Балашевиќ – лампиони го прекриле небото, факели на Дунав!

Програмата „Ноќта кога Џоле го преплива Дунав“ започнала со песната „Сине мој“, емитувана од звучникот на Кејот на жртвите од рацијата, со која жителите на Нови Сад се простија од својот омилен сограѓанин, големиот кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, кој почина во петокот од корона вирусот. Бројни обожаватели на панонскиот морнар, кои …

Повеќе »

(ФОТО) Фанови го посетуваат гробот на Ѓорѓе Балашевиќ

Панонскиот морнар беше погребан вчера на Новите гробишта во Нови Сад, во интимна церемонија на која присуствувало семејството и најблиските пријатели, околу 30. лица. Но, верните фанови почекале да си замине семејството и дошле да донесат цвеќе… Почест на Балашевиќ му беше одадена во Нови Сад, Белград, Загреб, Сараево, Сплит…скоро …

Повеќе »

(ФОТО) СМЕТАЈ НА НАС – Молк пред домот на Балашевиќ, Оливера расплакана: Луѓе доаѓаат, палат свеќи, оставаат емотивни пораки…

Луѓето сè уште доаѓаат пред неговата куќа каде палат свеќи, оставаат ливчиња со емотивни пораки, играчки … Ѓорѓе Балашевиќ, кантавтор, почина на 19. февруари на 67-годишна возраст, откако помина три дена во болница. Луѓето сè уште доаѓаат пред неговата куќа каде палат свеќи, оставаат ливчиња со емотивни пораки, играчки … …

Повеќе »

Во Србија Ден на жалост поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ

Во Србија, ќе биде прогласен ден на жалост, поради смртта на кантавторот Ѓорѓе Балашевиќ, на денот на неговиот погреб. Градот Нови Сад ќе прогласи ден на жалост кога семејството Балашевиќ ќе објави кога ќе се изврши погребот. Денот на жалост исто така ќе биде на републичко ниво. Претходно, во Нови …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КАКВИ ЖИВОТНИ ЖИВЕАТ МЕЃУ НАС: Претепал момче па му ги кршел рацете!

Мирослав Паровиќ, водачот на Народноослободителното движење од Нови Сад, денес објавил подолга снимка од бруталното претепување на еден млад човек пред обложувалница во Нови Сад, која открива нови детали за тоа како младиот човек бил брутално претепан и како му биле скршени двете раце, како и сите актери кои учествувал …

Повеќе »

(ФОТО) БЛИСКУ ДО НАС – Розовото езеро Пачир лекува ревматизам и кожни болести: Ова место е рај на земјата!

Селото Пачир или Пачирска Бања како што се нарекува заради лековитата термичка вода е чудо во Србија. Ова вештачко езеро, кое се наоѓа на половина пат помеѓу Нови Сад и Суботица, сè повеќе ги привлекува локалното население, но и туристите поради својата единствена розова боја. Езерската вода доаѓа од длабочина …

Повеќе »

Жив, здрав, ненормален: Сергеј Трифуновиќ се огласил по онесвестувањето на бината!

Сергеј Трифуновиќ кого со носила го изнеле од сцената во Нови Сад и ноќта ја минал во болница, се огласил и ги смирил фановите. Глумецот открил дека станува збор за замор и вирус и дека наскоро се враќа на сцената. Ljudi, sve je u redu. Samo mali zamor materijala: em …

Повеќе »

(ВИДЕО+18) Нови Сад во шок: Потполно гол маж шета по центарот на градот

Во центарот на Нови Сад се прошетал потполно гол маж. На запрепастување на минувачите кој се затекнале во улицата „Максим Горки“, средовечен маж лежерно прошетал гол по улицата. На себе немал ниту едно парче облека. Некој до граѓаните неговата егзибиција ја забележал со мобилен телефон а снимката била објавена на …

Повеќе »