Tag Archives: нови правила

СТРАВОТ ЈА ЗГОЛЕМИЛ ВАКЦИНАЦИЈАТА: Во Москва и трета доза против Ковид 19 – погодности за вакцинираните!

Вчера во Москва започнало повторното вакцинирање на оние кои биле вакцинирани пред шест месеци или кои се заразиле со корона вирус пред шест месеци. На 12. места, граѓаните на Москва можат повторно да добијат вакцина „Спутник V“ или „Спутник лајт“. Причината за повторување на вакцинацијата е тоа што по шест …

Повеќе »

(ФОТО) Утре почнува Евросонг – нови правила поради корона вирусот

Околу 3.500 навивачи со негативен тест за ковид ќе учествуваат во финалето на 22. мај во салата „Ахој“ Се враќа кичестиот гламур на Евровизија. Откако минатата година беше откажана поради пандемија, Холандија ќе организира европски телевизиски натпревар во вторник и четврток, за кога е закажано полуфиналето, а големото финале е …

Повеќе »

(ФОТО) Новата Мис на Германија не е избрана поради убавина!Победа на личноста и ставовите!

Нова Мис на Германија е Ања Каленбах, чиј избор го оправдува мотото на обновениот натпревар – „Зајакнување на автентичните жени“. Ања Каленбах е 33-годишна мајка на две деца и по пистата одела во црно одело. Финалето не можеше да се одржи пред публиката, но се емитуваше на Јутјуб, а гледачите …

Повеќе »

Никому не би му посакале развод како во Кина!

Кинеските парови брзаат да поднесат барање за развод пред да стапи на сила новиот закон, кој разделбата во најнаселената земја во светот ќе ја претвори во многу потежок и подолг процес. Новиот закон, кој беше усвоен во мај минатата година, но кој дури сега стапува на сила, предвидува паровите да …

Повеќе »

(ФОТО) Првата дама на САД направила голема промена во Белата куќа за денот на вљубените: Прва и единствена!

Првата дама на САД Џил Бајден поставила специјално уметничко дело, кое сама го изработила, по повод денот на вљубените. Како што јавуваат медиумите, претседателот на САД заедно со сопругата излегол во дворот за да ги види овие живописни уметнички дела.   View this post on Instagram   A post shared …

Повеќе »

(ФОТО) На повидок револуција: За победникот на Австралија Опен 33% помалку пари – но повеќе за првото коло на турнирот!

Повеќе од порано ќе заработат играчите за настапи во поранешните кола на турнирот… Организаторите на Австралија опен се одлучија за револуционерен потег во согласност со ситуацијата. Бидејќи од почетокот на пандемијата се вели дека на голем број играчи им е сè потешко да живеат, тие одлучија да ги зголемат наградите …

Повеќе »

(ФОТО) Мајка и три деца со денови спијат на подот на аеродромот: Исфрлени од авионот поради ново правило на владата!

Авионите кои пристигнуваат на аеродромот во Сиднеј се ограничени на 30. патници, а многу економски патници се жалат дека биле исфрлени во последен момент поради луѓето што купувале билети за бизнис класа. Мајка од Австралија и нејзините три деца веќе шест дена спијат на подот на аеродромот Хитроу во Лондон, …

Повеќе »

(ФОТО) Нови промени за дооделувањето на Оскарите: Воведени нови ригорозни правила

Новите стандарди ќе стапат на сила во 2024-та година, така што во 2025-та година ќе учествуваат само филмови кои што задоволуваат најмалку два критериуми од наведените. Ова се новите правила кои што секој филм мора да ги почитува. Филмската Академија воведе нови правила кога станува збор за доделувањето и избирањето …

Повеќе »

Венеција 2020: Ништо не е нормално, но, одлично функционира

Најстариот филмски фестивал во светот, популарната Мостра, се одржува во ерата на коронавирусот, и покрај задолжителните маски, мерењето на температурата и наметнатата социјална дистанца, посетителите тврдат дека сè оди изненадувачки добро. Новинарот на „Холивуд репортер“, Скот Роксбороу вели дека бил подготвен филмскиот фестивал во Венеција, кој започна на 2. септември, …

Повеќе »