Tag Archives: нова книга

Промоција на романот „Излегувањето од сенка“ од Дијана Петрова  во Градската библиотека во Скопје

  Романот „Излегувањето од сенка (Тајното женско училиште)“ е интригантно четиво за некои од пресвртните моменти на македонскиот 19 век. Во приказната фактите и фикцијата се мешаат и создаваат нова, можна реалност од чија сенка излегува ликот на Митра Миладинова, жената на преродбеникот Димитар Миладинов и клучна фигура за формирањето …

Повеќе »

(ФОТО) „СЕ’ ЌЕ ЗАВРШИ ВО СОЛЗИ“: Нови предвидувања од дворот за бракот на Меган Маркл и принцот Хари

Помошничката на кралското семејство, наводно, предвидува дека бракот на принцот Хари и Меган Маркл „ќе заврши со солзи“, се вели во експлозивната нова книга на Том Бауер. Лејди Сузан Хуси, која била прва дама на кралицата Елизабета Втора од 1960-тите, наводно ги дала коментарите за време на ручекот со директорите …

Повеќе »

Вечерва: Промоција на „Што ќе кажат другите?“ од Коста Петров

Вечерва во 18 часот во склоп на Саемот на книга, на штандот на Издавачки центар ТРИ ќе се одржи промоцијата на петтата книга на Коста Петров, „Што ќе кажат другите?“. „Животот не е бесцелна битка за комплетно игнорирање на туѓите мислења, туку е процес на формирање круг составен од луѓе, …

Повеќе »

(ФОТО) Се ближи месец мај – Време е за нова книга на Тошо Филиповски!

Време е за уште едно капитално дело од перото на Тошо Филиповски, хроничарот на македонската рок музика… И, како што вели, без помош и подршка од Министерството за култура, Филиповски пордолжува да ги издава своите ветени книги… Најновата ја најави на својот профил на Фејсбук: „СЕ БЛИЖИ МЕСЕЦ МАЈ – …

Повеќе »

Промоција на книгата „Уште музика и муабети“ од Ненад Георгиевски

На 10 декември со почеток од 20 часот во клуб-ресторанот МКЦ ќе се случи промоција на книгата „Уште музика и муабети“ на новинарот Ненад Георгиевски во издание на „Полица“. Книгата е втора во серијата изданија и е уште една колекција на интервјуа со домашни и со странски музичари, фотографи, режисери …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бизарно интервју на Шон Пен кое разочарува но и’ загрижува

Холивудскиот глумец Шон Пен, не само што запалил цигара во текот на гостувањето во емисијата на Стивен Колберт, туку на прашањата одговарал под дејство на таблетки за спиење… „Наследивте малку Амбиен кој морав синоќа да го земам поради црвени очи“ рекол глумецот. Кога Колбер го прашал како се разликува „Шон …

Повеќе »