Tag Archives: нов албум

(ВИДЕО) Официјална промоција на видео записот за песната „Маска“ на Мијата

Оваа песна стана дел од радискиот етер уште пред еден месец а сеgа се здоби и со спот. Покрај како автор на музиката и текстот на песната „Маска“, Мијата се јавува и како режисер на ова уникатно видео издание. Додека аудиото соработката беше со Дамир Пух и Наташа Миха, за видеото …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЕМОТИВНО, НОСТАЛГИЧНО НО И ЗА ГОРДОСТ: Венко Серафимовски го најави албумот „Македонски балади“ на Бошко Симоновски и неговите пријатели

Во едно емотивно, носталгично, со прикриен инает, воодушевување… Венко Серафимовски го најави албумот „Македонски балади“ на Бошко Симоновски и пријателите… Можеби на прва името на Бошко Симоновски нема ништо да ви значи, но…На, познавачите во музиката во Македонија и тоа како им значи бидејќи тоа е човекот кој ја одржуваше …

Повеќе »

(ФОТО) Албумот „Тафталиџе шафл“ на Влатко Стефановски номиниран за европската награда „Импала“

Со својот најнов проект нашиот светски познат музичар повтоно го сврте вниманието на себе… Албумот на познатиот македонски музичар Влатко Стефановски – „Тафталиџе шафл“ (Taftalidze Shuffle) се најде помеѓу 25-те номинирани албуми од сите делови на Европа за 11-то издание на наградата „Импала“. „Тафталиџе шафл“, објавен за најголемата регионална дискографска …

Повеќе »

(ФОТО) Том Џонс: „Добра работа кога имате 80. години, е што сте прв во редот за вакцината!“

Легендарниот пејач Том Џонс (80) открил дека се вакцинирал против коронавирус и се пошегувач дека тоа е единствената предност на староста. „Веќе сум вакциниран. Тоа е единствената добра работа кога имате 80. години. Вие сте во првиот ред за вакцинирање. Добро го поднесов. Изгледаше како редовна вакцина против грип“, рекол …

Повеќе »

Тејлор Свифт не запира: Објави нов албум!

Иако неодамна го објави својот осми студиски албум „Folklore“, кој сè уште руши рекорди, текстописецот Тејлор Свифт на Инстаграм објави дека синоќа ќе издаде нов, деветти студиски албум. Како што напиша во обемната изјава на Инстаграм, таа реши подлабоко да ги истражи емоциите на албумот „Folklore“ и во врска со …

Повеќе »

МУЗИЧКА ПОСЛАСТИЦА – Едно од најисчекуваните изданија во 2020. година: Новиот албум на Влатко Стефановски ‘Taftalidze Shuffle’

По исклучително успешниот акустичен албум Mother Tongue, светски познатиот гитарист Влатко Стефановски реши да се врати во звукот и атмосферата од 1970-тите. ‘Taftalidze Shuffle’ е новото студиско издание на македонскиот виртуоз, а 9. песни кои се снимени во неговото студио „Езотерија“ сигурно ќе ги воодушеват љубителите на добрата музика   …

Повеќе »

ЛЕГЕНДАТА НЕ СЕ ПРЕДАВА: Боб Дилан (78) го објавил првиот оригинален албум во последните осум години

Во 39-от студиски албум, објавен 58. години по неговиот прв албум, се наоѓа и 17-минутна балада за смртта на Fон Ф. Кенеди и омаж на американскиот блуз пејач Џими Рид. Легендарниот американски рок музичар Боб Дилан го издаде својот прв албум во последните осум години со оригинални песни, наречен „Rough …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Аланис Морисет после 10. години се вратила на сцената и ја претставила новата песна

Аланис Морисет после десет години се врати на сцената и претстави нова песна… Веста дека Аланис Морисет се врати на сцена после десет години е актуелна во светските медиуми. Пејачката, која се прослави кон крајот на 1990-ттите, ја објави песната „Reasons I Drink” (Причини што пијам), која на Јутјуб ја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Тони Зен го промовираше својот најнов албум „Од изворот на изборот“

Вчеравечер, во МКЦ клуб и ресторан, хип хоп артистот Тони Зен го промовираше својот шести по ред албум со наслов „Од изворот на изборот“. Пред повеќе стотици гости, најголем дел негови пријатели и препознатливи музички имиња од домашната сцена, Тони Петковски нескриено ја искажа радоста по повод излегувањето на неговиот …

Повеќе »