Tag Archives: нобелова награда

(ФОТО) БЕШЕ ГОЛЕМА ХУМАНИТАРКА – Шест години без „ромската кралица“ Есма Реџепова: „Човекот е само гостин на оваа планета, доаѓа гол и така си заминува“

„Се борев со предрасудите, секогаш морав некому да се докажувам, но вредеше, благодарна сум на Бога“, изјави таа еднаш во едно интервју На денешен ден пред шест години почина македонската пејачка на ромска музика Есма Реџепова. Таа почина во Скопје на 74-годишна возраст, по кратко и тешко боледување. Пејачката само …

Повеќе »

ЗА 2022 ГОДИНА – Нобеловата награда за мир беше доделена на борци за човекови права од Русија, Украина и Белорусија

Годинашни добитници на Нобеловата награда за мир се руската организација за човекови права „Меморијал“, украинската организација за човекови права „Центар за граѓански слободи“ и Алес Бјалицки, белоруски борец за човекови права. Норвешкиот Нобелов комитет денеска соопшти дека овогодинешната Нобелова награда за мир е доделена на две организации и на еден …

Повеќе »

Доделена Нобеловата награда за литература: Жена ги победи Ружди и Кадаре

Нобеловата награда за литература годинава и беше доделена на француската писателка Ана Ерно. Нобеловата награда за литература за 2022. година и се доделува на Ана Ерно „за храброста и клиничката острина со која таа ги открива корените, отуѓувањата и колективните ограничувања на личната меморија“, се вели во соопштението. Да потсетиме, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Без овие Евреи од Украина, светот денес не би бил ист

ИСТОРИЈАТА на украинските Евреи била тешка и честопати обележана со периоди на интензивен антисемитизам. По распадот на Руската империја, а подоцна и на Советскиот Сојуз, Евреите во Украина биле подложени на постојан прогон и надзор, што довело до тоа многумина да емигрираат во потрага по подобар живот. Многу од нив …

Повеќе »

Протокол Будвиг – номинирана за шест Нобелови награди: Мрсно – протеинска исхрана за оздравување од многу болести

Д -р Јохана Будвиг, позната германска биохемичарка, во 1950-ттите години измислила маслено- протеинска исхрана, што може да помогне да се излечат многу сериозни болести. Оваа научничка има напишано десетина книги, од кои две се преведени и во регионот (Србија) – „Рак – проблем и решение“ и „Готвач зајадења на масло …

Повеќе »

ДЕНЕС ЌЕ ГО ДОЗНАЕМЕ ДОБИТНИКОТ ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР: СЗО и Трамп се фаворити за Нобел

КОЈ од 318 кандидати ќе ја добие Нобеловата награда за мир ќе биде објавено денес во Стокхолм. Нобеловиот комитет списокот на кандидати за една од шесте награди утврдени од Алфред Нобел во 1895 година го чува во строга тајност, изборот честопати е изненадување, но ниту една година, дури ни оваа, …

Повеќе »

Академијата во проблеми – Нов скандал во Шведска: После секс аферата признале дека „им истекуваат“ имињата на добитниците

Шведската академија која го избира лауреатот на Нобеловата награда за книжевност во петокот признала дека имиња на некои поранешни добитници на наградата се појавиле во јавност и ветила дека поради тоа ќе ги преправи стрите правила. Исто така соопштиле дека не знаеле за непримереното сексуално однесување на мажот женет за …

Повеќе »