Tag Archives: ниски температури

Не заборавајте чадор: Денеска променливо облачно и дождливо време

Времето денеска ќе биде променливо облачно со умерен, а во источните делови и долж Повардарието засилен, повремено силен ветер од југоисточен правец (70 км/ч.), најавуваат од УХМР. Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, пообилни во западните делови (над 20л/м2). На повисоките планини врнежите ќе бидат …

Повеќе »

Подгответе се за вистинска зима: Еве што не очекува наредните денови!

Утрата ќе бидат многу студени, насекаде со минимални температури под нулата, оособено во четврток и петок, кога на места ќе се спуштат под -10 степени, најавуваат од УХМР. Денес ќе биде сончево и студено со умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец.Утринските температури ќе се движат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МОСКВА ПОБЕЛЕЛА: Падна првиот снег во главниот град на Русија, се подготвуваат за студената зима!

Во раните утрински часови во областа на Москва паднал снег, а првите бели снегулки оваа есен секако претставуваат вовед во најстудениот период од годината во оваа земја. Според руските метеоролошки служби, се очекува да наврнат околу три сантиметри снежна покривка, а силен ветер да доведе до намалување на видливоста во …

Повеќе »

Викенд прогноза: Сончево со умерена облачност

Метеоролозите за овој викенд предвидуваат сончево време, но со есенски температури… Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 4. до 12., а максималната ќе достигне од 19. до 25. степени. Во Скопје, …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИЈА – БЕЛА СМРТ ВО УНГАРИЈА: За туристите е издадено посебно предупредување!

Метеоролозите го предупредиле населението во Унгарија за природниот феномен познат како „бела смрт“. Според приказните на локалното население, туристите треба да дадат се од себе за да ја избегнат маглата бидејќи може да биде опасна за здравјето. „Белата смрт“ ја означува зимската магла со ниски температури. Научниците од целиот свет …

Повеќе »

ЕСЕНТА ЗЕМА ЗАМАВ: Следуваат интензивни врнежи

На повеќе места ќе дува засилен ветер од јужен и од југоисточен правец кој локално повремено ќе биде и силен и ќе достигнува брзина од над 80 км/час па така во ваква ситуација за секој случај граѓаните да бидат претпазливи каде и како се движат. Територијата на нашата држава се …

Повеќе »

ТЕМПЕРАТУРНИ ШОКОВИ: Ладниот бран пристигна и кај нас – збогум ЛЕТО!

Ладниот бран кој го погоди северниот дел од континентот полека се сушта и кај нас што сите веќе го почувствувавме со што повторно се потврдува тврдењето дека од лето преминуваме во зима…без есен… Под влијание на влажна и студена воздушна маса од север, во текот на минатата ноќ во поголем …

Повеќе »

ЕСЕНТА ПОРАНИ:Доаѓаат дождови и голем пад на температурата

Европа ја зафати ладен бран што ја најавува есента но во некои делови и зимата. На повисоките предели има снег, а во нашата земја исто така се очекуваат намалени температури, за ова време од годината, како и дожд… Времето денес ќе биде променливо облачно и значително посвежо со повремени врнежи …

Повеќе »

Подгответе се за утре: Нови промени на времето

Повремени врнежи од дожд и засилен јужен ветер најавуваат метеоролозите за утре, а за сабота со поголем интензитет. Облачноста ќе почне утре од запад, а на исток и понекаде во централните делови ќе има послаби врнежи. Врнежите ќе продолжат и во сабота кога ќе бидат поинтензивни и ќе се проследени …

Повеќе »