Tag Archives: невреме

Какво време не очекува во последните денови на 2017. година

Од четврток (28.12.2017) територијата на нашата држава ќе подпадне под влијание на циклонска активност па така најпрвин на запад а подоцна и насекаде низ државава ќе има врнежи од дожд кои локално ќе бидат поинтензивни а не се исклучува можноста и за локална нестабилност проследена со грмежи. Сето ова ќе …

Повеќе »

Забележан замрзнат дожд: Ова е почеток на поројните врнежи

Под влијание на силен циклон кој се разви над Италија уште од изминатата ноќ во западните предели имаше врнежи од дожд а започна да дува засилен јужен и југоисточен ветер. Поради топлиот воздух кој се наоѓаше на горниот дел од Атмосферата и ладниот на долниот дел од истата локално на …

Повеќе »

Не очекува големо невреме: Најавени циклон и врнежи

Под влијание на влажен воздушен бран и циклонска активност од Медитеранот веќе во понеделник навечер и ноќта кон вторник облачноста ќе се зголеми и ќе има повремени врнежи од дожд претежно во западната половина на државава иако и на другите места не се исклучува можноста за локален послаб дожд. Ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) Маки за слетување: Силен ветер го фрлал авионот на сите страни

Освен на земјата олујата предизвикала проблеми и во воздухот. Посебно тешко им било на пилотите кои морале да ги покажат сите свои вештини за да по силното невреме успешно ги приземјат авионите… Во олујата „Херварт“ која во неделата ја погодила средишна и северна Европа со удари на ветар до 180. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Незапамтено невреме во Европа: Апокалиптични призори после олујата!

Најмалку шест лица, вчера, во невремето кое ги погодило северните и централните делови на Европа загинале во Германија, Полска и Чешка. Властите го Германија го надгледуваат изливањето на нафта од огромен товарен брод кој се насукал на остров во Северно море. Четири лица во Полска и Чешка загинале од последици …

Повеќе »

Никаде без чадор: Кон Македонија доаѓа нов влажен бран

До петок ќе се задржи променливо облачно и свежо време со повремен локален дожд, особено на југот. Во петок врнежите ќе бидат полокализирани. Во сабота се уште на повеќе места ќе има зголемена облачност, но ќе биде суво. Во недела и понеделник ќе биде претежно сончево и малку потопло преку …

Повеќе »

(ФОТО) Некој можел да настрада:  Ирма  и’ во домот на Лепа Брена во Белград

Пејачката Лепа Брена на Инстаграм поделила фотографија од кошот кој после невремето во Белград завршил во базенот на нејзината куќа на Бежаниска коса. „Ирма дојде и во нашиот двор“ напишала таа алудитајќи на ураганот кој правел хаос и однесол животи на Флорида (САД). Irma dosla malo i u nase dvoriste🙄Ceo …

Повеќе »

(ФОТО) Хамилтон по потопот во Монца го престигнал Шумахер

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, ја освоил пол позицијата пред Големата награда на Италија и така го надминал рекордот кој во последната недела го делел со Михаел Шумахер.На тројниот светски шампион тоа му била 69. пол позиција во кариерата. Хамилтон на легендарната Монца до неа дошол по исклучително лоши услови …

Повеќе »