Tag Archives: невреме

(ВИДЕО+ФОТО) ЈУГОТ НА ГРЦИЈА КАКО СРЕДЕ ЗИМА: Улиците прекриени со лед, кај Санторини и Родос „пијавици“ во морето!

Силно невреме проследено со дожд и град го погоди Крит и јужните делови на Грција. Улиците биле покриени со мраз како во средина на зимата, а покрај тоа што градот ги уништи маслиниците и овоштарници, настрадале и многу птици. Во Неа Аликарнасос, Крит, многу автомобили биле заробени во вода што …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕВРЕМЕ ВО ФРАЦИЈА – НЕВИДЕНА СИЛА НА ПОПЛАВАТА: Застрашувачка снимка од ЕКСПЛОЗИЈА додека водата „го голта“ патот!

Невиденото невреме што ги погодило Италија и Франција, за неколку часа, донело количина на вода што паѓа за една година, а особено една снимка ја замрзнува крвта во вените. Покрај многуте драматични сцени како буица носи сè пред себе, вклучувајќи мостови, куќи, патишта и, за жал, луѓе, оваа снимка на …

Повеќе »

(ВИДЕО) УРАГАН ЈА ОПУСТОШИЛ МОСКВА:Руската престолнина на удар на големо невреме – многу улици станале реки!

Во Москва беснее ураган проследен со град и силен ветер, соопштија метеоролозите и наведоа дека во главниот град на Русија е прогласено „жолто“ ниво на опасност во следните два дена. Небото во руската престолнина сетана црно во средината на денот, по што започна дожд, проследен со удари на молња. Московјаните …

Повеќе »

(ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Силна бура со дожд – меѓу загинатите и осуммесечно бебе!

Силно невреме го погодило грчкиот остров Евиа, што резултирало со поплави но и жртви… Поради бурата и обилниот дожд десетици луѓе останале заробени во своите куќи и автомобили, соопштила полицијата на Грција. Полицијата пронашла брачна двојка на возраст од 86. и 87. години во поплавена куќа во селото Политика на …

Повеќе »

УХМР најавува: И’ викендов нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Викендов повторно ќе биде во знакот на дождот… Управата за хидрометеоролошки работи најави дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со поинтензивен пороен дожд и појава на град. Максималната температура ќе биде во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Големо невреме во Струмица: Поплавени улици и домови

Поради невремето кое во попладневните часови ја зафати Струмица, многу улици се поплавени. На терен излегле комуналните служби кои веднаш интервенирале на најкритичните места за да ситуацијата во градот што побргу се нормализира.Во санирањето на штетите се вклучила и противпожарната единица.   Дождот поплавил и дом во Струмица во кој …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП ВО ЗАГРЕБ: После силен дожд градот под вода!

По силното невреме што го зафати Загреб и неговата околина во петокот, сите екипи на пожарникарите на Загреб излегле на теренот заради поплавените улици и згради ... Поројот ја претворил улицата „Илица“ во река, бил прекинат трамвајскиот и патниот сообраќај, биле поплавени приземјата и подрумите на куќите и зградите.

Повеќе »

(ВИДЕО) СТАНИЦИТЕ ОД МЕТРОТО КАКО ВОДОПАДИ – ПОТПОЛН ПОТОП ВО МОСКВА: Вода до колена, улиците се претвориле во реки!

Вчера Москва и московскиот регион беа погодени од пороениот дожд, што го отежна сообраќајот и движењето на пешаците, како во центарот на руската престолнина, така и во околните градови. На снимките се прикажани поплавени патишта, автомобили кои плутаат и пешаци кои се обидуваат да влезат во нивните домови газејќи вода …

Повеќе »

(ВИДЕО) Силниот ветер носи се’ пред себе: ДЕТЕ СЕ ФАТИЛО ЗА ВРАТАТА И ИСЧЕЗНАЛО!

Силниот ветер навистина може да биде круцијална климатска катастрофа. Снимките снимени од безбедносните камери пред една куќа покажуваат како ветерот направил голема катастрофа. Поточно, во моментот кога детето се обидело да ја отвори вратата, налетот на ветрот бил толку силен што го кренал девојче кое се држело за кваката од …

Повеќе »