Tag Archives: невреме

(ФОТО) Ниту големото невреме не го поместило од местото во ресторанот: Зад оваа фотографија се крие ПРЕМНОГУ ТАЖНА ПРИКАЗНА!

Не му било грижа што се околу него било поплавено… Силно невреме во вторникот го погодило Глазгов. Додека Шкотланѓаните итале кон своите домови, еден маж седел во градината на ресторанот „Eusebi’s Deli”, воопшто не осврнувајќи се на дождот. Иако се’ околу него било поплавено, овој човек пиеше пиво како ништо …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКО ВО ХОРОР ФИЛМ: Останале заглавени во лифт а потоа почнала да надоаѓа вода…

НЕВРЕМЕТО што ја погоди Небраска остави без струја речиси 18.000 луѓе, а тројца жители на зграда во Омаха заглавиле во лифт. „Лифтот почна да се тресе, а водата почна да се надоаѓа“, рекол жителот на Омаха, Тони Лу. „Не знаевме дека подрумот е поплавен, немаше знаци за предупредување, па се …

Повеќе »

(ВИДЕО) Торнадо во близина на Софија зафатило куќи и шума – цело село останало без домови!

Невообичаени природни појави и во Бугарија. Нова ТВ јавува дека торнадо беснеело и ги оставило без домови жителите на селото Губеш. Има урнати згради. Доцна попладне во понеделникот, стихијата се пробила низ шумата, откорнала десетици дрвја со корени, подигнала плочки и дрвени табли и ги исфрлила стотици метри. И’ станарите …

Повеќе »

НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Силен ветер рушел дрвја во Славонија

СИЛЕН ветер проследен со дожд синоќа ја погоди хрватска Славонија. Од Илок до Вуковар, срушени се неколку дрвја по улиците, а службите за итни случаи добија десетина извештаи за лоши временски услови, пренесува . Набргу потоа, локалната државна служба објави на Фејсбук. – Силен ветер со дожд ја зафати областа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Со камера „фатил“ удари на гром во автомобил

Видеото го прикажува застрашувачкиот момент на удар на гром во автомобил. Кога гром удира во дрво, најчесто се појавува пожар, а истото може да се случи со куќите и некои други згради. Автомобилот, пак, делува како кафезот во Фарадеј и насочува електрично празнење околу патниците. Затоа, сите во автомобилот се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Снег и град ја окупира Европа – Невреме во Штутгарт ги поплави патиштата, во Франција паднал 60 см град. Погледнете ги снимките!

Швајцарија, дел од Германија и источна Франција беа погодени од силно невреме, со обилни дождови, кои парализираа дел од сообраќајот во Штутгарт, соопштија денеска локалните власти. Засега нема извештаи за жртви во Германија, додека пет лица се повредени во Швајцарија. Поплавенас подземна железница во Штутгарт Во Штутгарт се поплавени неколку …

Повеќе »

ПОПЛАДНЕВО СЕДЕТЕ ДОМА: Следува невреме со пороен дожд и грмежи, еве до кога се најавува ваквото време!

Продолжува периодот на променливо и нестабилно време. Како што најави УХМР, попладнево повторно се очекуваат врнежи, грмежи и засилен ветер, а така ќе биде и во следните денови. На некои места се прогнозира и изолирана појава на град проследена со крактоктрајно невреме. „До вторник ќе биде претежно попладне нестабилно и …

Повеќе »

Во соседството големо невреме – Еве што се најавува за Македонија!

Белград го зафатило големо невреме со громови и силен дожд… УХМР за земјата и Скопје ја даде следната прогноза: Претпладне сончево со мала до умерена облачност. Облачноста од запад ќе се зголемува, па попладне ќе биде променливо облачно со локален пороен дожд, грмежи и повремено силен ветер. На повеќе места …

Повеќе »

Вечерва не очекуваат дожд и грмежи, а ноќеска и снег на повисоките места

Највисока температура денеска е измерена во Штип и Гевгелија – 24 степени, во Скопје Петровец, Битола и Струмица 23, во Тетово и Демир Капија – 22, во Скопје Зајчев Рид и Прилеп 21, во Охрид 20 и во Претор, Крива Паланка и Берово се измерени 19 степени. Времето до крајот …

Повеќе »