Tag Archives: непознати

Во глечер пронашле вируси од пред 15.000 години: За 28. ниту не се знаело

Научниците во примероци од мраз од глечерите на тибетското плато откриле досега непознати вируси кои датираат од пред 15.000 години. Откриените вируси се различни од оние што претходно ги евидентирале научниците, покажува студија објавена претходно оваа недела во списанието „Микробајом“. Тим составен од научници кои ги проучуваат климатските промени и …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто децата на Кристиано Роналдо имаат по две мајки: Платил дестици милиони евра да не се дознае вистината!

Иако има прекрасни девојки, славниот фудбалер користи замрзнати ембриони за да создаде свои совршени мини копии… Без разлика дали мислите дека Кристиано Роналдо е најдобар фудбалер во светот на сите времиња или не, тој секако не е само спортска легенда туку глобален бренд. Фудбалерот кој себе се нарекува CR7 (според …

Повеќе »

(ФОТО) Факти кои треба да ги знаете за сланината

Доколку мислите дека знаете се за овој сувомесен производ, размислете малку подобро. Во продолжение прочитајте ги 7. факти за сланината кои може ќе ве изненадат. 1.Лечи мамурлук Британски истражувачи од универзитетот во Њукасл го поврзале консумирањето на сланина со намалување на последиците од мамурлукот. Откриено е дека сланината содржи аминокиселини …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) 10. работи кои не сте ги знаеле за филмот „Титаник“

Со оглед дека е 20. годишнина од славниот филм „Титаник“ пронајдовме десет интересни и можеби помалку познати факти за тој хит… 1. „Титаник“ од 1997., кога прв пат бил во кината, до денес заработил 2,1 милијарди долари. Тоа го прави најпрофитабилен филм во историјата на Холивуд. 2. Студиото сакало главната …

Повеќе »