Tag Archives: непечена

(ВИДЕО) Чоколадна крем торта – БЕЗ ПЕЧЕЊЕ!

Ако ви се јаде торта која е со многу крем и е чоколадна, а не треба да се пече тогаш задолжително испробајте го овој рецепт. Состојки: 1,2 литри млеко 2 кесички пудинг од чоколадо 10 лажици шеќер 2 лажици нишесте 150 г путер 100 г чоколадо за готвење 500 мл …

Повеќе »

(ФОТО) Едноставно:Чоколадна, непечена торта, на кралицата Елизабета!

Чоколадната торта има многу малку состојки и не се пече, што ја прави одличен избор за оние кои не се снаоѓаат најдобро во кујната. Оваа едноставна но „бомба“ торта е омилен десерт на принцот Вилијам и неговата баба, кралицата Елизабета. Британската кралица,открива кралскиот „шеф“ и бивш личен готвач на Елизабета …

Повеќе »

(ФОТО) Баисер – сладолед торта

Потребно е: 1,25 литри слатка павлака 2 ќесички шлаг фикс 200 г баисер целувки – готови 300 г млечно чоколадо 200 г крокант 5 – 6 лажици рум Подготовка: слатката павлака изматете ја со шлаг фиксот. Штом почне да се згустува е готова. Целувките издробете ги со рака, а чоколадото …

Повеќе »

(ВИДЕО) Необична непечена велигденска торта

Со оваа торта, многу вкусна, најмногу ќе ги израдувате најмалечките кои ќе се радуваат и’ на вкусот и’ на украсите на неа бидејќи ќе добијат две работи во едно…  Потребно е: пакување чоколадни, темни, колачиња 1/2 шоља истопен путер 500 г крем сирење 1 шоља шеќер во прав 500 мл …

Повеќе »

(ФОТО) Крем торта во 4 бои: Комбинација на две чоколада и бисквити која не се пече!

Прекрасна комбинација на вкусови, торта на кој никој не може да и одолее… За оваа феноменална торта не ви е потребна рерна – не се пече, а она што воодушевува е крем структурата и вкус. Состојки: Основна смеса: 240 мл вода, 100 г шеќер, 1 кесичка ванилин шеќе, 400 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Маркиза торта – кога ви треба вкусен, а брз десерт

Знаеме дека понекогаш, едноставно, не ви е до долгочасовно седење покрај шпоретот, подготвување комплицирани филови и печење кори над кои секој пат стравувате како ќе успеат… Затоа е добро што постојат рецепти кои ви даваат подеднакво добар вкус и со минимален труд. Таква, секако е маркиза тортата која во денешното …

Повеќе »