Tag Archives: непечен колач

БЕЗ ПЕЧЕЊЕ – Салама со суво овошје – без шеќер!

Секогаш се добредојдени непечените колачи, а оваа овошна салама е покрај тоа и здрава затоа што нема шеќер… Состојки: – 250 гр суви смокви – 250 гр суви сливи – 150 гр ореви – 50 гр овесни снегулки – 1 портокал – 1 лажица рум – 1/2 лажичка цимет – …

Повеќе »

(ФОТО) Брз непечен колач

Состојки: 5 јајца 200 г. шеќер во прав 600 г. мелени бисквити 100 г. лешници (ореви, бадеми) 125 г. путер 200 мл. сок од праска (кајсија или слично) 10 чоколадни банани Прелив: 100 г. црно чоколадо малку масло Подготовка:мелените бисквити полијте ги со сокот и измешајте. Додајте сечкани ореви. Белките …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брз колач со кокос и бисквити

Совршен спој на бисквити и кокос се вистинска рапсодија за вашето непце. Ќе се изненадите како од толку малку состојки можете да направите вакво совршенство. Потребно е: 200 мл млеко 50 г шеќер во прав 1 кесичка ванилин шеќер 150 г маргарин 150 г кокосово брашно 150 г мелени бисквити …

Повеќе »

(ВИДЕО) За овој наједноставен колач ви требаат пет состојки: Сигурно често ќе го правите!

Аматаерската слаткарка, Елоиз Хед сподели рецепт што го полуде светот. За нејзиното брауни со Нутела, не треба воопшто да ја вклучите рерната, а ви требаат само пет состојки: 90 грама бисквити, 250 грама шеќер во прав, 120 грама путер, 200 грама бело чоколадо и 300 грама Нутела. „Тие се супер …

Повеќе »

(ВИДЕО) Колач од еден сад: Десерт како сладолед – идеален за лето

Еве еден брз и непечен колач кој може да ви замени и сладолед… Состојки: 1 литар млеко 3 кесички пудинг од чоколадо 5 лажици шеќер (по вкус) 250 г путер или маргарин 300 г бисквити банани 250 г чоколадо за готвење 250 мл слатка павлака Подготовката е многу едноставна а …

Повеќе »

(ФОТО) Брз непечен колач

Состојки: 5 јајца 200 г. шеќер во прав 600 г. мелени бисквити 100 г. лешници (ореви, бадеми) 125 г. путер 200 мл. сок од праска (кајсија или слично) 10 чоколадни банани Прелив: 100 г. црно чоколадо малку масло Подготовка:мелените бисквити полијте ги со сокот и измешајте. Додајте сечкани ореви. Белките …

Повеќе »

(ВИДЕО) Посно а така вкусно: Колач сличен на бајадера!

Овој колач треба да биде чест избор за посните слави… Потребно е: 100 г мелени ореви 100 г посни бисквити – мелени 100 г посни бисквити – искршени 100 г посен маргарин 100 г посно чоколадо 150 г шеќер 130 мл вода Подготовка: водата и шеќерот измешајте ги и ставете …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечен нутела колач за сите пригоди!

За вашите прослави и родендени, како и ненадејни гости. Одличен колач за секоја пригода Состојки: 300 г мелени бисквити 70 г путер 30 г несквик 100 мл млеко 400 г крем сирење 50 г шеќер во прав 500 мл слатка павлака 200 г нутела Глазура: 100 г млечно чоколадо 50 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брзо и вкусно: Колач од кокос без печење

Доволно е да се лади еден час, а кој сака може да го остави и преку ноќ во фрижидер. Состојки за подлога: 300 г мелени бисквити 200 г рендано чоколадо за готвење 100 мл млеко Фил: 500 мл млеко 1 кесичка ванилин шеќер 80 г гриз 50 г шеќер 200 …

Повеќе »